Başbuğ'a yine ret

“Ergenekon” davasında müebbet hapis cezasına çarptırılan eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ için ilk kez tahliye istendi. Ancak mahkeme, savcının talebini reddetti.

Haberler 21.01.2014 - 11:39

Başbuğ'a yine ret

“Ergenekon” davasında müebbet hapis cezasına çarptırılan eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ için doğan tahliye umudu kısa sürede söndü.

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'nin duruşma Savcısı Zafer Koç, İlker Başbuğ'un tahliyesi edilmesi yönünde mütalaa verdi.

Mütalaada gerekçeli kararın yazımının uzaması, sanığın kişisel özellikleri ve sosyal durumu göz önünde bulundurularak adli kontrol tedbiri uygulanması istendi.

Tahliye istemini reddeden İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi heyeti, savcının talebinin reddedilmesine karar verdi.

Mahkemenin ret kararında, İlker Başbuğ'un avukatı İlkay Sezer'in, 6 Ocak'ta sunduğu tutukluluğa itiraz dilekçesinin değerlendirildiği belirtildi. Kararda, İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nin 31 Aralık 2013 tarihli tahliye talebinin reddi yönündeki karara itiraz edildiği ve reddedilen itirazın incelenmek üzere 8 Ocak'ta mahkemeye gönderildiği hatırlatıldı.

Tahliye talebine ilişkin İstanbul Cumhuriyet Savcısı Zafer Koç'un, "itirazın kabul edilmesi" yönünde yazılı görüş bildirdiği belirtilen kararda, "İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nin sanık hakkında verdiği 31 Aralık 2013 tarihli tahliye talebinin reddi kararının ve gerekçesinin usul ve yasaya uygun olduğu, herhangi bir isabetsizlik görülmediği anlaşıldığından itirazın reddine ve tutukluluk halinin devamına karar verildi" denildi.

İncelenen evrak ve eklerinin gereği için İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'ne iade edildiği kaydedilen kararda, evrak ve ekleri üzerinde yapılan inceleme sonunda savcılık mütalaasına aykırı kesin olarak oybirliğiyle karar verildiği vurgulandı.

Sayfa Yükleniyor...