Başbuğ'un aile dostu fenalaştı

''İrtica ile Mücadele Eylem Planı'' davasının 59'uncu duruşmasında eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ'ın aile dostu fenalık geçirdi. Sözkonusu kişi, yerde yatarken "Paşa çıkacak. Özür dileyecekler" diye sayıkladı.

Anadolu Ajansı 29.03.2012 - 11:30

Başbuğ'un aile dostu fenalaştı

''İrtica ile Mücadele Eylem Planı'' davasının 59'uncu duruşmasında eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ'ın bir aile dostu fenalık geçirdi. Sözkonusu kişi, yerde yatarken "Paşa çıkacak. Özür dileyecekler" dedi.

''İrtica ile Mücadele Eylem Planı'' davasının 59'uncu duruşması İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Silivri Ceza ve İnfaz Kurumları Yerleşkesi'ndeki küçük salonda görülmeye başlandı.

Duruşmaya tutuklu sanıklar eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ, emekli Orgeneral Hasan Iğsız, Koramiral Mehmet Otuzbiroğlu, korgeneraller Mehmet Eröz ve İsmail Hakkı Pekin, Tümgeneral Hıfzı Çubuklu, emekli Tuğamiral Alaettin Sevim, albaylar Sedat Özüer ve Ziya İlker Göktaş, emekli albaylar Dursun Çiçek, Fuat Selvi, Hulusi Gülbahar ve Cemal Gökçeoğlu, sivil memur Mehmet Bülent Sarıkahya, eski Aydınlık Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Mehmet Deniz Yıldırım katıldı.

Mahkeme heyeti tarafından duruşmadan men edilmesine karar verilen avukat Serdar Öztürk ise duruşmaya katılmazken, YAŞ kararıyla Kara Kuvvetleri Eğitim ve Doktrin Komutanlığı'na atanan ve hakkında yakalama kararı bulunan Orgeneral Hüseyin Nusret Taşdeler ile kırmızı bülten ile aranmalarına karar verilen Tümgeneral Mustafa Bakıcı ve Bedrettin Dalan duruşmaya gelmedi.

Duruşmada, ikinci ''Ergenekon'' davası kapsamında tutuklu yargılanan bu davanın tutuksuz sanığı Hasan Ataman Yıldırım'ın da aralarında bulunduğu 4 tutuksuz sanık hazır bulundu.

Tutuksuz sanıklardan Yarbay Altunay Şahin, savunmasında kendisine yöneltilen iddiaları kabul etmedi.

İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek'i hayatında hiç görmediğini ifade eden Şahin, kendilerinden sorumlu olduğu iddia edilen tutuksuz sanık Hasan Ataman Yıldırım'ı da ilk kez duruşmaya geldiğinde gördüğünü söyledi.

Yarbay Şahin, duruşmalardan vareste tutularak beraatına karar verilmesini istedi.

BAŞBUĞ’UN AİLE DOSTU FENALIK GEÇİRDİ
Öte yandan, duruşma sırasında izleyiciler arasında bulunan esk Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ'un aile dostu olduğu belirtilen Tamer Tunca adlı bir kişi fenalık geçirdi.

Bunun üzerine mahkeme heyeti duruşmaya ara verirken, Tunca'ya duruşma salonunda izleyiciler arasında bulunan bir doktor ilk müdahaleyi yaptı.

Kendine gelen Tunca'nın yerde yatarken, ''Paşa çıkacak. Bir genelkurmay başkanına bu yapılır mı? Bu mahkemeler özür dileyecekler. Utansınlar ayıp'' dediği duyuldu.

Daha sonra ambulansa alınan Tunca, sağlık ekipleri tarafından yapılan müdahalenin ardından bir süre kontrol altına tutuldu.

Bu arada, İlker Başbuğ'un da Tunca'nın fenalaşması üzerine üzüldüğü ve duygulandığı görüldü.

Öte yandan, Şahin'in savunmasını bitirmesinin ardından dava kapsamında yargılanan sanıkların savunmaları da tamamlanmış oldu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...