Başkan Sedefçi’ye 8 yıl hapis

Edirne Belediye Başkanı Hamdi Sedefçi, ''Su arıtma ve imtiyaz hakkının devri ihalesi ve danışmanlık ihalesine fesat karıştırmak'' suçlarından toplam 8 yıl 4 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Anadolu Ajansı 03.03.2010 - 16:36

Edirne 2. Ağır Ceza Mahkemesindeki 12. duruşmaya tutuksuz yargılanan Ümit Yeğin, Abdullah Veli Aksaz, Cevdet Girgin, Osman Ateş, Kader Pajo, Talat Özcan, İbrahim Kıranlar, İsmail Veysel Parlaktaş katılırken, diğer tutuksuz sanıklar katılmadı.

Duruşmaya katılan sanıklar yaptıkları savunmalarında, suçsuz olduklarını belirterek, beraat talep ettiler.

Kararı açıklayan mahkeme, Belediye Başkanı Hamdi Sedefçi, Mehmet Altunhan, Abdullah Veli Aksaz hakkında, ''danışmanlık ihalesine fesat karıştırmak'' ve ''su arıtma ve imtiyaz hakkının devri ihalesine fesat karıştırmak'' suçlarından toplam 8'er yıl 4'er ay hapis cezası hükmü verdi.

Ümit Yeğin, Nevin Arabacı, Şevket Günbay, Cevdet Girgin ve Ruhi Takındı ise, ''danışmanlık ihalesine fesat karıştırmak'' suçlarından 4'er yıl 2'şer ay hapis cezasına mahkum edildi.

Mahkeme ayrıca, Mustafa Selçuk, Ali Fatih Şahin ve Önder Karahan'ı, ''su arıtma ve imtiyaz hakkının devri ihalesine fesat karıştırmak'' suçlarından ayrı ayrı 4'er yıl 2'şer ay hapis cezasına çarptırdı.

Ayrıca ''suç örgütüne üye olmak veya üye olmaksızın örgüt ile birlikte suç işlemek'' suçlarından tutuksuz yargılanan 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın oğlu Ahmet Özal ile diğer sanıkların beraatına karar verildi.

ARASTA OPERASYONU
Edirne Cumhuriyet Başsavcılığının koordinasyonunda, Edirne Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesince 7 Mart 2008'de başlatılan ''Arasta'' operasyonda, aralarında Edirne Belediye Başkanı Hamdi Sedefçi'nin de bulunduğu 8 kişi tutuklanmıştı.

Operasyon sonrası yapılan ilk duruşmanın ardından, Sedefçi'nin de aralarında bulunduğu tutuklu 8 sanık, kefaletle serbest bırakılmıştı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...