''Milli şef özentileri çıkmasın diye başkanlık sistemi diyoruz''

Başkanlık sistemi tartışmalarıyla ilgili konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, ''Bu ülkede bir daha 'milli şef' özentileri çıkmasın diye başkanlık sistemi diyoruz'' ifadesini kullandı.

Haberler 04.02.2015 - 17:41

''Milli şef özentileri çıkmasın diye başkanlık sistemi diyoruz''

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken ile beraberindeki heyeti kabulünde konuştu.

Kırşehir'e gidişini yadırgayan parti genel başkanları olduğunu dile getiren Erdoğan, "Meydanlara çıkıyor, Cumhurbaşkanlığı yeminini unutmuş, meydanlarda konuşuyor" değerlendirmeleri yapıldığını anımsatarak, "Bunlar, Cumhurbaşkanlığı yeminin muhtevasını da herhalde pek iyi bilmiyor. Her zaman söylüyorum, ben tarafım ama bu, bir siyasi partinin tarafı olmak anlamına gelmeyecek. Ben milletin tarafındayım. Onlar bunu göremiyorlar" ifadelerini kullandı.

Kırşehir'de bir toplu açılış törenine, Cumhurbaşkanı olarak davet edildiğini, oraya gelen on binlerce insana hitap ettiğini dile getiren Erdoğan, şöyle devam etti:

"Neden rahatsız oluyorsunuz? Cuma günü Bursa'dayım, orada da açılışlar yapacağız. Roman vatandaşlarımızla bir araya geleceğiz, onlara da hitap edeceğiz. Daha sonra başka illerde hem teşekkür ziyaretlerini hem bu tür ziyaretleri aynı şekilde yapacağız. Niye bunlardan rahatsız oluyorsunuz? Ne dedim, 'Masada sadece gelen evrakları imzalayan bir cumhurbaşkanı olmayacağım' dedim. 'Koşan, koşturan, yatırımları yerinde takip eden, izleyen bir cumhurbaşkanı olacağım' dedim. Bu, benim en doğal hakkım. Niye bundan rahatsız oluyorsun? Yatırımları yerinde takip etmek de acaba bu yemine aykırı mı düşüyor? Nasıl bir iştir bu? Bunları kontrol etmek, takip etmek en doğal hakkımdır. Milletim adına bunları takip etmek benim görevimdir.

7 Haziran bu ülkede, milletimizin yeni için bir irade ortaya koyma günüdür diyorum. 7 Haziran bu ülkede, maalesef başaramadığımız yeni anayasa olayını başarabilmek için iradesini ortaya koyma günüdür diyorum. Bundan niye rahatsız oluyorsunuz, milletimiz bu yetkiyi kime verecek olursa, bu yetkiyi alan da anayasayı yapabilecek bir güçle alsın ki gelsin hem yeni Türkiye'nin temellerini atsın hem de yeni anayasayla isterse başkanlık sistemini getirir, isterse getirmez. Karar milletindir, benim değil."

Cumhurbaşkanı Erdoğan, terör örgütü IŞİD'in Ürdünlü pilotu yakarak öldürmesini lanetlediğini, telin ettiğini bildirdi.

Erdoğan'ın açıklamalarından öne çıkan satır başları şöyle:

BAŞKANLIK SİSTEMİ

''Neymiş efendim, bu ülkeden Duçe, Führer, Çar çıkmazmış. Biz 'bu ülkede bir daha milli şef özentileri çıkmasın' diye başkanlık sistemi diyoruz. Biz 'bu ülkede bir daha vesayet odaklarından güç alınarak, milletin iradesi hiçe sayılmaya kalkışılmasın' diye başkanlık sistemi istiyoruz. 'Bu ülkede hiç kimse millete efendilik taslamayı, mürebbi edasıyla parmağını sallayarak milleti terbiye etmeyi aklından geçiremesin' diye başkanlık sistemini teklif ediyoruz.

''DAYATMA YOK''

Ne anayasa, ne başkanlık sistemi tartışmasında ortaya koyduğumuz bir ön şart, bir dayatma yok. Türkiye'nin bu değişime, bu dönüşüme ihtiyacı olduğuna inandığımız için. Herkesin görüşünü serbestçe ortaya koymasını istiyoruz. Bunların, hepsi konuşulacak, tartışılacak ve bir metne dönüştürülecek. Sonuçta nihai kararı milletimiz verecek.

''TÜRKİYE'YE BAKIP DA KUZEY KORE'Yİ GÖREN ANLAYIŞ...''

Her şeyden önce Türkiye'ye bakıp da Kuzey Kore'yi, Afrika'yı gören anlayış, milli iradeye, milletin tercihlerine saygısızlık yapmaktadır. Aynı şekilde, savaş kelimesini telaffuz eden kişi, bunun millete karşı bir savaşı ifade ettiğinin farkında bile değil.

ÜRDÜNLÜ PİLOTUN İDAM EDİLMESİ

DEAŞ'ın Ürdünlü pilotu yakma eylemini telin ediyorum. Pilota rahmet dilerken, ailesine baş sağlığı diliyorum. Böyle bir vahşet olamaz. Bizim dinimizle yakından uzaktan alakası yoktur. Batı’da idam yok ama çıkın bir şeyler söyleyin. Nasıl oluyor da hiçbir suçu olmayan bu insanlar idam ediliyor?

''BOŞUNA UĞRAŞMASINLAR''

Köşe yazarları, ekranlara bakıyorum, televizyonlarda bazı konuşmacılar ileri geri birçok şey konuşuyor. Sayın Başbakan ile benim arama bazı şeyleri sokmak, bu tür gayretlerin içine girmek istiyorlar. Boşuna uğraşmasınlar, kusura bakmasınlar. Biz dertliyiz. Milletimize bedel ödettirecek hiçbir kararın altında Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın imzası olmaz.''

Sayfa Yükleniyor...