'Başkanlık sistemi rafa kalkmadı'

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın siyasi başdanışmanı Yalçın Akdoğan, "Başkanlık sistemi rafa kalkmadı" dedi. Akşam gazetesine konuşan Akdoğan, AK Parti-Gülen cemaati arasındaki gerginlik iddialarını da yalanladı.

03.09.2013 - 12:59

'Başkanlık sistemi rafa kalkmadı'

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın siyasi danışmanı Ankara Milletvekili Yalçın Akdoğan, "AK Parti ile Gülen cemaati arasında bir sorun yaşanıyor mu?" sorusuna "AK Parti hiçbir cemaatle çatışmaz" şeklinde yanıt verdi.

Akşam gazetesine konuşan Akdoğan, "AK Parti hizmet için siyaset yapıyor, Gülen Hareketi de kendisini hizmet olarak adlandırıyor. Biz siyasi alanda hizmet üretiyoruz, onlar sosyal-kültürel alanda hizmet üretme gayretindeler. Bu büyük yapılar içerisinde ben bir aykırılık, çatışma olduğu kanaatinde değilim.

'KARDEŞLİĞİ YÜCELTMEK DURUMUNDAYIZ'
AK Parti büyük Türkiye idealine ulaşmak için her kesime kucak açmaktadır. Ben kendi çevremde ne Hoca Efendi’ye ne de Başbakan’a yönelik saygısız bir değerlendirmeye izin vermem. Biz kardeşliği yüceltmek durumundayız, herkesin de bu anlayışla hareket etmesi gerekir" dedi.

Başkanlık sistemi tartışmalarına da değinen Akdoğan, "30 yıldır yapılıyor bu tartışma ve hiçbir zaman rafa kalkmadı. Ama bu cumhurbaşkanlığı seçimlerine yetişir mi, emin değilim. Fakat bu fikriyat her zaman gündemde olur. Türkiye’nin ihtiyacı budur. Halk cumhurbaşkanını seçtikten sonra bunun adı zaten bir nevi yarı başkanlık sistemi olur" dedi.

Akdoğan, "AK Parti dış politakada yalnızlaştı" eleştirilerisine ise katılmadığını söyledi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...