Başkent'te olaylı Cumhuriyet yürüyüşü

Cumhuriyet’in 89. kuruluş yıldönümü nedeniyle Başkent’te düzenlenen yürüyüşte olaylar çıktı. Polis ekipleri, barikatı aşmaya çalışan gruba biber gazı ve tazyikli suyla müdahale etti. Barikatın kaldırılmasının ardından on binlerce kişi, Anıtkabir’e yürüdü.

Haberler 29.10.2012 - 09:27

Başkent'te olaylı Cumhuriyet yürüyüşü

Cumhuriyet'in 89. kuruluş yıldönümü nedeniyle on binlerce kişinin katılımıyla Birinci Meclis önünde “Cumhuriyet yürüyüşü" yapıldı.


Yürüyüş öncesinde kent girişinde oluşturulan noktalarda araçlar durduruldu. Otobüslere giren güvenlik güçleri, kimlik kontrolü yaptı.

Aralarında İstanbul, Manisa, Adana, Malatya, Yalova ve Balıkesir’in de bulunduğu birçok kentten yürüyüşe katılmak isteyen gruplara ise izin verilmedi.

Yürüyüşe katılmak isteyenler ellerinde Türk Bayrakları ve Atatürk posterleriyle Ulus Atatürk heykeli önünde sabah saatlerinden itibaren toplanmaya başladı.

Cumhuriyet yürüyüşüne CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, DSP Genel Başkanı Masum Türker ile CHP PM Üyesi Murat Karayalçın, Çankaya Belediye Başkanı Bülent Tanık, Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Genel Başkanı Tansel Çölaşan, bazı CHP milletvekilleri de katıldı.

Ankara Barosu'na bağlı bazı avukatların etkinliğe cübbeleriyle katıldıkları görüldü.

Vatandaşlar ''Mustafa Kemal'in askerleriyiz'', "Türkiye laiktir, laik kalacak" ve ''Tam bağımsız Türkiye'' şeklinde sloganlar attı.

KAĞNI DA MOTOSİKLET DE VARDI
Kurtuluş Savaşı'nı temsilen dönemin askeri kıyafetleriyle kutlamalara katılan gelen bir grubun alana kağnı getirdiği görüldü. Etkinliğe katılan bir grup da alana temsili demir parmaklık getirdi. Kutlamalara, Wolksvagen Kulübü üyeleriyle motosikletli bir grup da destek verdi.

Anıtkabir’e yürüyüş yapılmasına izin vermeyen polis, Cumhuriyet Caddesi'ni 4 panzerle kapattı.

BİBER GAZLI KUTLAMA
Atatürk anıtı önündeki kalabalığa katılmak isteyen bir grup, Cumhuriyet Bulvarı'ndan alana giriş yapmak istedi. Barikat kuran polis, vatandaşları Rüzgarlı Caddesi, Çapa ve İnebolu sokaklarına yönlendirdi.

Polisin izin vermediği grup, alana girmek için ısrarını sürdürdü. Bunun üzerine polis ile grup arasında kısa süreli arbede yaşandı.

Polis ekipleri, gruba biber gazı, gaz bombası ve tazyikli suyla müdahale etti. Yürüyüşe katılanlar da polise sopa ve pet şişeyle karşılık verdi.

Biber gazından vatandaşların yanı sıra basın mensupları da etkilendi. Gazdan, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ve bazı milletvekillerinin de etkilendiği öne sürüldü.

Gazdan etkilenen ve yaralanan bazı vatandaşlara sağlık ekiplerince müdahale edildi.

POLİSE PROTESTO
Alanda bulunan on binlerce kişi, polisin müdahalesini protesto etti. Vatandaşlar "Faşizme karşı omuz omuza" sloganları attı.

YİNE OLAY ÇIKTI
Bu arada, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun gelişi sırasında da etkinliğe katılan bazı vatandaşlar arasında kısa süreli arbede oldu.

Bazı grupların Anıtkabir'e yürümek istemesi üzerine polis, tekrar müdahalede bulundu.

KILIÇDAROĞLU GAZİNOYA ALINDI
Kemal Kılıçdaroğlu, müdahaleden etkilenmemesi için Mehmetçik Gazinosu'na götürüldü.

Bazı milletvekillerinin ise biber gazından etkilendiği görülürken, olaylar sırasında bazı işyerleri hasar gördü. Bazı dükkanlar ise kepenk kapattı.

Olaylarda bir emniyet müdür yardımcısının da bulunduğu bazı polisler ile vatandaşlar yaralandı.

KAMERAMAN DÜŞTÜ
AA Kameramanı Celalettin Gürbüz de arbedeyi görüntülemek isterken düşerek ayağından yaralandı. Hastanede tedavi altına alınan Gürbüz'ün çatlak nedeniyle ayağı alçıya alındı.

ANITKABİR'E UZUN YÜRÜYÜŞ
CHP lideri Kılıçdaroğlu da barikatın kaldırılması için araya girerken, emniyet yetkilileri vatandaşların Anıtkabir'e yürümesine izin verdi.

Bunun üzerine on binlerce kişi, farklı güzergahları kullanarak ellerinde Türk bayrakları ve Atatürk posterleriyle marşlar söyleyip sloganlar atarak Anıtkabir'e yürüdü.

PANZERE ATATÜRK POSTERİ
Bu sırada bazı milletvekilleri ve vatandaşlar da Birinci Meclis'i gezdi. Barikatın kaldırılmasının ardından bazı vatandaşlar, panzerlerin üzerine çıkarak Türk bayrağı ve Atatürk posterleri astı.

TÜRK YILDIZLARI’NA ALKIŞ
Yürüyüş sırasında davul ve zurna eşliğinde halay çeken gruptakilerin yerdeki mavi kapakları da topladıkları görüldü.

AKM'de yapılan kutlama kapsamında gösteri yapan Türk yıldızları da vatandaşlar tarafından sık sık alkışlandı.

Anıtkabir'e ulaşan ve Atatürk'ün mozolesini ziyaret eden kalabalık daha sonra avluda toplandı.

‘EN BÜYÜK ASKER BİZİM ASKER’
Anıtkabir'deki nöbet değişimi sırasında askerleri uzun süre alkışlayan vatandaşlar, ''En büyük asker bizim asker'' sloganı attı.

İstiklal Marşı ile çeşitli marşlar söyleyen ve sloganlar atan kalabalık, daha sonra Anıtkabir'den ayrıldı.

BAKAN'DAN HAVADAN DENETİM
Öte yandan, yürüyüş için Ankara Emniyet Müdürlüğünün çeşitli birimlerinden yaklaşık 3 bin 500 polis görevlendirildi.

İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, bir helikopterle yürüyüşü ve alınan önlemleri havadan denetledi.

Sayfa Yükleniyor...