Silopi ilçesinde dün düzenlenen Nevruz kutlamalarının ardından düzenlenen izinsiz yürüyüşte BDP İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel'in Başkomiser Murat Çetiner'e tokat atması tepkilere neden oldu.

Şırnak Emniyet Müdürlüğü ve Başkomiser Çetiner, Cumhuriyet Başsavcılığı'na ''Halkı suç işlemeye tahrik etmek, terör örgütünün propagandasını yapmak, görevli memura mukavemet ve hakaret'' ile ''2911 sayılı kanuna muhalefet'' iddiasıyla ayrı ayrı suç duyurusunda bulundu.

Öte yandan Silopi Cumhuriyet Başsavcılığı da izinsiz yürüyüşte çıkan olaylarla ilgili soruşturma başlattığı öğrenildi.

Silopi'de dün Nevruz kutlamalarının ardından BDP Milletvekili Sebahat Tuncel'in de bulunduğu bir grup ilçe merkezinde izinsiz yürüyüş düzenlemiş, uyarılara rağmen dağılmayarak güvenlik güçlerine taşlı saldıranlarda bulunan gruba biber gazı ve tazyikli suyla müdahalede bulunulmuştu.

Bu sırada BDP milletvekili Sebahat Tuncel'in Başkomiser Murat Çetiner'e tepki göstererek, tokat attığı kamera kayıtları ile görüntülenmişti.

VALİLİK: MÜDAHALE ÖLÇÜLÜYDÜ
Şırnak Valiliği tarafından konuyla ilgili yapılan yazılı açıklamada, şöyle denildi:

''21 Mart 2011 tarihinde Silopi ilçemizde Nevruz Bayramı kutlanmıştır. Yaklaşık 9 bin kişinin katıldığı kutlamanın sona ermesi ile topluluk içinden dağılmayan 2 bin kişilik gruptan yüzlerce kişi ilçe merkezindeki iş yeri, kamu kuruluşları ve emniyet görevlilerine karşı taşlı ve Molotoflu saldırılar gerçekleştirmiştir.

Topluluk defalarca uyarılmış buna rağmen ikazlara uyulmamıştır. Can ve mal güvenliğini tehdit eden, taşlı ve molotofkokteylli saldırıları gerçekleştiren gruba kademeli ve ölçülü müdahale edilmiş ve topluluk dağıtılmıştır. Suç işleyen topluluğun dağıtılmasını müteakip toplulukla beraber hareket eden

Milletvekili Sabahat Tuncel görevli emniyet mensubuna hakaret ederek tartaklama girişiminde bulunmuştur. Bütün tahriklere rağmen görevli personel sağduyu ve sorumluluk bilinci ile provokasyon ve istismar ortamının oluşmasına müsaade etmemiştir. Kanunsuz eylemlerle ilgili adli makamlara suç duyurusunda bulunulmuştur.''