Başsavcı erken emeklilik istedi

HSYK’nın “Ergenekon” soruşturmasındaki uygulamalardan duyduğu kimi rahatsızlıklar için Özel Yetkili İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekili Çolakkadı’nın yanına atadığı Olcay Seçkin emeklilik kararı aldı.

04.03.2010 - 09:57

Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’nun (HSYK) “Ergenekon” soruşturmasındaki bazı uygulamalardan duyduğu rahatsızlık nedeniyle Özel Yetkili İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekili Turan Çolakkadı’nın yanına eşit yetkilerle atadığı Olcay Seçkin, sürpriz bir şekilde izne ayrıldı.

HSYK’nın 27 Temmuz 2009’da atadığı Olcay Seçkin, 64 yaşında. Diğer Başsavcı Vekili Çolakkadı’dan daha kıdemli olan ve 65 yaşında yaş haddinden emekli olması beklenen Seçkin’in, önündeki 8 aylık süreyi beklemeden emekliye ayrılmak istediği öğrenildi. Geçtiğimiz hafta gerçekleştirilen Balyoz operasyonu öncesinde 5 günlük rapor alan ve raporun süresinin dolmasından sonra geri dönen Seçkin’in, dilekçe vererek 1 aylık izne ayrıldığı öğrenildi.

Seçkin’in, kalbi nedeniyle sağlık sorunları yaşadığı belirtildi. İstanbul Başsavcılığı yetkilileri, emeklilik dilekçesinin kendilerine verilmesi gerektiğini, böyle bir başvurunun olmadığını ancak Seçkin’in emekliliğini istediği yönünde duyumlar bulunduğunu bildirdi.

Ergenekon konusunda “troyka” formülünü üreten HSYK, ilk kez gerçekleştirilen bir uygulamayla da, Ergenekon soruşturmasını koordinasyonla görevli İstanbul Özel Yetkili Başsavcı Vekilliği görevini yürüten Turan Çolakkadı’nın yanına, eşit yetkilerle Olcay Seçkin’i başsavcı vekili olarak atamıştı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Aykut Cengiz Engin de Çolakkadı ve Seçkin’in vereceği kararları denetleyip “olur” vermekle görevlendirilmişti. 9 saat süren toplantıdan çıkan bu kararla HSYK’nın ilerleyen dönemde Olcay Seçkin’i Turan Çolakkadı’nın yerine asaleten atayabileceği ya da eski görevine çekebileceği şeklinde yorumlanmıştı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...