Erzincan Cumhuriyet Başsavcısı İlhan Cihaner Cihaner'in avukatlarından Baki Uzun, mahkeme çıkışı Adliye önünde bekleyen gazetecilere yaptığı açıklamada, ''Tutuklama kararına yapılan itiraz reddedilmiştir. Herhangi bir gerekçesi yoktur'' dedi.

İlişkili Haberler


Uzun, ikinci bir konunun ise özel savcının yetkilerinin kurul tarafından kaldırılması olduğunu belirterek, şöyle konuştu:

''Özel savcının yetkilerinin kurul tarafından kaldırıldığını, bu nedenle bundan sonra, en azından herhangi bir inceleme yetkisi olmadığını söyleyip, Ağır Ceza Mahkemesi Başkanlığından tedbir talep ettik. Çünkü kendisi incelemeleri yapmak, dün el konulan evrakları incelemek istemektedir.''

Mahkemenin, bu taleplerini de reddettiğini ifade eden avukat Baki Uzun, ''Gerekçesi çok ilginçtir. (Henüz savcıya yapılmış bir tebligat olmadığından dolayı, savcının yetkisinin kaldırıp kaldırmadığı mahkememiz tarafından henüz bilinmemektedir) diye itiraz reddedilmiştir'' diye konuştu.

Avukat Uzun, bunun üzerine, bu sefer de Başsavcılığa dilekçe verdiklerini belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Bunun bakanlık tarafından da teyit edilmesi doğrultusunda kendilerinin bir yetkilerinin olmadığını, yetkilerinin kaldırıldığını, yetkileri kaldırılan savcıların soruşturmalarının yasaya aykırı olacağını söyledik.''

KARARIN USULE VE YASAYA UYGUN OLUP OLMADIĞI MAHKEMENİN TAKDİRİDİR
Usul gereğince tutuklamaya itirazın mahkeme başkanı tarafından görüşüldüğünü dile getiren Uzun, ''Tutuklama kararının usule ve yasaya uygun olduğu mahkemenin takdiridir. Tahliye her zaman talep edilebilir. Biz itiraz ettik, mahkeme değerlendirdi. Mahkeme dedi ki (ben bu tutuklama kararını yerinde ve usule uygun buluyorum). Bunun dışında bir şey yok. Şimdi bir değerlendirme yapacağız'' diye konuştu.

Avukat Baki Uzun, bir gazetecinin, ''delillerin mahkeme huzurunda açılıp açılmadığını'' sorması üzerine ise ''Bizim huzurumuzda açılmadı. Bize böyle bir teklif geldi. Biz bunu uygun görmediğimizi söyledik. Onun için de mahkemeye başvurmuştuk'' cevabını verdi.