Batasuna nedir?

İspanya’da Bask bölgesinde kurulmuş olan milliyetçi politik parti Batasuna 2008 yılında ayrılıkçı örgüt ETA ile organik bağları olduğu için kapatılmıştı.

11.12.2009 - 20:11

1978 Nisan’nında Herri Batasuna adıyla kurulan parti ayrılıkçı ETA örgütünün siyasi kolu olduğu söylendiği için adını Batasuna olarak değiştirmişti.

1998 yılında yapılan seçimlerde solcu ayrılıkçı parti Bask bölgesinde bir milyon 250 bin oyun 224 bininini almıştı.

Partinin önemli konumlarındaki politikacılar daha önceden ETA ile ilgili olaylarda hapis yamış kişilerdendi. Örneğin parti sözcüsü Arnaldo Otegi banka soygunu yüzünden hapis yatmıştı.

Batasuna seçimlerde aldığı oylarla İspanya Parlamentosu’nda temsil de edilmişti.

Parti ETA ile bağlantısı olduğu yönünde iddiaları reddediyordu ancak ETA’nın yaptığı eylemleri de kınamayı reddediyordu. Partinin temsilcileri ETA’nın eylemlerini övmeseler de onlar için “terörist” demeyi kabul etmiyorlardı.

2002 yılında Batasuna’nın kapatılması için ilk girişim başlatıldı. Parlamento’da partilerin bazı konularda, terörizme yardım etmek gibi olaylarda kapatılmasına dair bir yasa kabul edildi. Batasuna Temmuz 2002’de bir yıl önceki sokak gösterileri ve kimi olaylar yüzünden 24 milyon Euro ödemeye mahkum edildi.

ETA’nın 4 Ağustos’ta bir arabayı bombalaması üzerine Hakim Baltasar Garzon parti ile ETA’nın arasında bağ olup olmadığını incelemeye başladı.

Garzon ve hükümet 23 madde ile partinin ETA ile bağlantısı olduğunu belirtti. Bunların arasında siyasi tutukluların partiden aday gösterilmesinden, ETA’nın kimi noktalarda desteklenmesi de vardı.

2007 yılında 23 üst düzey Batasuna üyesi gizli ve illegal bir toplantıya katıldığı için yakalandı. Sonuçta Batasuna ETA ile organik bağları olduğu için 2008’de yasaklandı ve 2009 Bask bölgesi seçimlerine giremedi.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) başvuran Batasuna üyeleri bir dava başlattı. Ancak dava sonucunda demokratik toplum yapısına zarar verecek hareketlerde bulunduğu gerekçesiyle AİHM Batasuna’nın kapatılmasını onayladı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...