Batı yağmur ve fırtınaya teslim

Marmara ve Ege’de etkili olan sağanak yağış ve fırtına nedeniyle çok sayıda evi su bastı, şehir içi trafikte aksamalar oldu.

Anadolu Ajansı 28.10.2010 - 14:50

Batı yağmur ve fırtınaya teslim

Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü İzmir Bölge Müdürlüğü yetkilileri, saat 01.40 ile 02.40 arasındaki bir saatte, kent merkezinde metrekareye 22 kilogram yağmur düştüğünü, yağış miktarının bu kadar kısa zaman dilimi içinde oldukça yüksek bir rakam olduğunu bildirdi.

İzmir'de Ekim ayı uzun yıllar ortalama yağış miktarının 40 kilogram civarında olduğu, dün geceden itibaren ise Güzelyalı'da metrekareye 76.4, Çiğli'de 59, Seferihisar'da 90.8, Menemen'de 61.6, Aliağa'da 58.2, Dikili'de 52 ve Çeşme'ye 11 kilogram yağış düştüğü öğrenildi.

İtfaiye'ye evlerden ve iş yerlerinden su baskını nedeniyle ihbarı gelmediği, vatandaşların daha çok mahallelerindeki göllenmeler nedeniyle itfaiyeyi aradıkları öğrenildi. İtfaiye ekiplerinin yoğun trafik nedeniyle ihbarlara yetişmekte zorluk çektiği belirtildi.

Yağmurun kent trafiğinin yoğun olduğu sabah saatlerine de denk gelmesi nedeniyle trafik neredeyse durma noktasına geldi. Deniz ulaşımının belirli noktalara ulaşım sağlaması yüzünden özel otomobillerini ve belediye otobüslerini kullanmak zorunda kalan İzmirliler, uzun saatler trafikte beklemek zorunda kaldı.

İzmir'de sağanak yağış trafiği aksattı. İzmir'de sağanak yağış trafiği aksattı.

DEVLET HASTANESİNİ SU BASTI
Balıkesir'de etkili olan yağış nedeniyle geçen hafta açılışı yapılan Bandırma Devlet Hastanesi’nin bodrum katını su bastı.

Elektrik ve doğalgazın kesildiği hastanede tedavi hizmetlerinde aksamalar yaşanıyor.

Son 24 saatte metrekareye 55 kilogram yağışın düştüğü Bandırma ve çevresinde birçok ev ve iş yerinde su baskınları meydana geldi.

Yağış Balıkesir ve Edremit'te de etkili oldu. Kuvvetli sağanak nedeniyle Balıkesir'i Çanakkale'ye bağlayan E-87 Karayolu, Edremit yakınlarında yaklaşık 45 dakika çift yönlü olarak ulaşıma kapandı.

Sağnak yağışların etkili olduğu yerlerden biri de Çanakkale'nin Eceabat ilçesi oldu. ilçede devam eden etkili yağış, Namazgah Tabyaları'nın giriş bölümde yer alan müzenin önünü suyla kapladı. Suların müzenin içerisine girmesini engellemek amacıyla Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Park Müdürlüğüne ait vidanjör, biriken suları çekerek tahliye ediyor.

Öte yandan karayolları ekipleri, greyderlerle Çamburnu mevkisinde Eceabat - Kilitbahir bağlantı yoluna dağlardan gelen çamur ve taş parçalarını trafiği olumsuz etkilememesi için temizliyor.

Eceabat Belediye ekipleri de derelerin getirdiği dal parçaları ile yollardaki birikintileri ve logar kapaklarını kontrol ederek, temizlik çalışması yapıyor.

METREKAREYE 75 KİLOGRAM YAĞIŞ DÜŞTÜ
Manisa'da da dün gece başlayan ve bugün öğle saatlerine kadar devam eden şiddetli sağanak sonucu metrekareye 75 kilogram yağış kaydedildi.

Manisa'da, gece 01.00'de başlayan ve sabah saatlerinde şiddetini artırarak öğleye kadar devam eden yağış, kentte yaşamı olumsuz etkiledi.

Manisa Belediyesi tarafından sürdürülen yol ve tretuvar çalışmaları nedeniyle yollarda biriken sular, trafikte aksamalara yol açtı.

Muğla'da da dün akşam başlayan ve aralıklarla devam eden yağış, gece etkisini arttırarak sürdü. Yağış nedeniyle trafikte aksamalar meydana geldi.

Muğla Meteoroloji Müdürlüğü yetkilileri kent merkezine son 24 saatte metrekareye Muğla'da 21.2, Dalaman'da 14, Milas'ta 11, Bodrum'da 16.4, Marmaris'te 20.4, Datça'da 13.5, Fethiye'de 11.2 ve Yatağan'da 18 kilogram yağış düştüğüne işaret ederek, ''Son 2 saatte yapılan ölçümlerle birlikte Muğla'da son 26 saatte metrekareye 36 kilogram yağış düştü. Yağışlı hava öğleden sonra etkisini kaybedecek.'' dedi.

Bu arada, son 24 saatte metrekareye 11.2 kilogram yağışın düştüğü Fethiye ilçesinde şiddetli yağış nedeniyle ilçede tatil yapan turistler zor anlar yaşadılar.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...