Batı'ya 15 Temmuz eleştirisi

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik, 15 Temmuz darbe girişimi sonrası AB ülkelerinden gelen açıklamaları ırkçı yaklaşımlar olarak nitelendirdi.

Haberler - NTV Haber 07.09.2016 - 23:33

Batı'ya 15 Temmuz eleştirisi

Portekiz temasları sırasında gazetecilere konuşan Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik, 15 Temmuz darbe girişimi sonrası Avrupa Birliği'nden gelen açıklamaları sert dille eleştirdi.

Çelik, "'nin darbe girişimiyle mücadele ettiği bir dönemde Türkiye ile müzakerelerin kesilmesinden bahseden bir takım vizyonsuz, ırkçı yaklaşımlar ortaya konmuştur" dedi.

Çelik, Fırat Kalkanı operasyonunu dünyanın ayakta alkışlaması gerektiğini söyledi. Çelik'in hedefinde, Suriye'de PYD'yi destekleyen batılı ülkeler vardı. Çelik, "Koalisyon güçleri, Afganistan'daki hatayı Suriye'de tekrarladı ve bir terör örgütüne karşı başka bir terör örgütünü kullandı. Oysa IŞİD'e karşı PYD değil, Özgür Suriye Ordusu ve diğer muhalif güçler faaliyete geçirilmeliydi" dedi.

Çelik'in değindiği bir diğer konu ise, sığınmacı anlaşması ve vize muafiyetiydi.

'nin, dünyadan hiçbir yardım görmeden 3 milyon sığınmacıyı misafir ettiğini hatırlatan Çelik, "Türkiye üzerine düşeni yapmıştır, artık adım atma sırası Avrupa Birliği'ndedir" ifadesini kullandı.

'nin vize muafiyeti ile ilgili 18 Mart mutabakatı çerçevesinde çalışmalarını sürdüreceğini belirten Çelik, bu konuda geri adım atılmayacağını net bir dille ifade ederek, “Bugün mü yarın mı olacak bu onların işi, ancak vize muafiyeti Türkiye'ye verilmeden geri kabul anlaşması konusunda hiçbir adım atmayacağız” diye konuştu.

Sayfa Yükleniyor...