Erdoğan: Her şeyi Türkiye'nin yapması bekleniyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan, IŞİD ile mücadele üzerinden Batılı ülkeleri eleştirdi. "Her şeyi Türkiye'nin yapması bekleniyor" diyen Erdoğan, "Sınırımızın öte tarafının terör örgütlerinin sığınağı olmaktan çıkaracak adımları atmakta kararlıyız" ifadesini de kullandı.

ntv.com.tr 11.05.2016 - 12:01 | Son Güncelleme : 11.05.2016 - 12:34

Erdoğan: Her şeyi Türkiye'nin yapması bekleniyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 10. Balkan Ülkeleri Genelkurmay
Başkanları konferansına katıldı.

Burada bir konuşma yapan Erdoğan, terör örgütü IŞİD ile mücadele üzerinden Batılı ülkeleri eleştirdi.

"DAEŞ ile mücadele konusunda kaynak ülkeler hiçbir adım atmazken, gerekli istihbarat paylaşımına gitmezken, her şeyi Türkiye'nin yapması beklenmiştir" diyen Erdoğan, şunları söyledi:

"Bu süreçte birçok haksız, insafsız ve mesnetsiz ithamlarla da mücadele ettik. Bu tablonun ilanihaye devam etmesi mümkün değildir. Türkiye'yi DAEŞ'e yardım eden ülke olarak gösterme gibi, kusura bakmayın biraz ağır olacak ama alçaklığa gidenler olmuştur.

Bizim şu anda DAEŞ ile yaptığımız mücadeleyi dünyada hiçbir ülke yapmıyor. DAEŞ'e karşı verdiğimiz kayıpları dünyada hiçbir ülke vermedi. Biz tabii bu kayıpları verirken biz DAEŞ'e de çok ciddi kayıplar verdirdik. Şu anda sadece Suriye ve Irak'ta DAEŞ'in verdiği kayıp bizim onlarla mücadelemizde 3 bine ulaşmıştır.

"SINIRIN ÖTE TARAFI TERÖR YUVASI OLMAKTAN ÇIKACAK"

Biz, DAEŞ'in elindeki silahların Batı'nın hangi ülkelerine ait olduğunu gayet iyi biliyoruz. Hatta birçok dostlarımıza 'Yanlış yapıyorsunuz, bu uçakları buralara indirmeyin' dediğimizde, işte 'Filanca yer düşüyor, onun için indirmek zorundayız' diyenler, maalesef gönderdikleri yardımın yarısı DAEŞ'e, yarısı terör örgütü PYD'ye gitmiştir. Bunları bizzat kendileriyle telefonla görüştüğüm için açıkça söylüyorum.

Bu sorunu çözmeden bölgeye huzur gelmeyecektir. Sınırımızın öte tarafını terör örgütlerinin sığınağı olmaktan çıkaracak adımları atmakta kararlıyız."

"ACI TECRÜBELERDEN DERS ÇIKARMADILAR"

Erdoğan, Suriye'de yaşananlar nedeniyle uluslararası toplumu da "acı tecrübelerden ders çıkarmamak"la eleştirdi.

Cumhurbaşkanı, "Balkan coğrafyasında krizleri dondurmanın çözüm olmadığını çok acı tecrübelerle öğrendik. Maalesef burada şu üzüntü verici tespiti yapmak zorundayım. Bugün uluslararası kuruluşların 1990'larda yaşanan acı tecrübelerden gerekli dersi çıkarmadığını görüyoruz. Küresel güvenlik ve istikrarın teminatı olması gereken kuruluşlar bir kez daha iç çekişmelere, kısır siyasi hesaplara taraf yapılarak yıpratılıyor" diye konuştu.

Suriye'de tüm kırmızı çizgilerin aşılmasına ve binlerce insanın ölmesine rağmen gerekli adımların atılmadığını kaydeden Erdoğan, "Savaştan ve zulümden kaçan 3 milyon Suriyeli ve Iraklı'ya biz sahip çıktık" dedi.

"EŞİ BENZERİ OLMAYAN BİR EV SAHİPLİĞİ"

Erdoğan, Türkiye'nin mülteciler için "Dünyada eşi benzeri olmayan bir ev sahipliği" yaptığını söyleyerek şöyle devam etti:

"Bunun başka bir örneği yok. Acaba bize Avrupa'dan para gelecek mi veya dünyadan bize yardım gelecek mi veya BM Mülteciler Konseyi'nden bize para gelecek mi, biz bunları düşünmedik. Ve biz kendi milli bütçemizden şu ana kadar 10 milyar doları aşkın harcama yaptık.

Bu milli bütçeden. Faturalı olan harcamalar bunlar. Ama bir de STK'larımızın, belediyelerimizin yapmış olduğu harcamalar var ki onlarla beraber bu hesabı yapınca yaklaşık 20 milyar dolara ulaşmıştır bu. Biz bombalardan kaçan insanlara kapımızı kapamanın zulüm olacağına inandık ve kapılarımızı açtık.

3 milyar euro destek kararı alan AB daha bu desteği yapamamıştır. Biz bütçemize istemiyoruz bu desteği, Suriyeliler için istiyoruz. Bugüne kadar gelen destek BM'den 450 milyon dolardır. Biz yardımları yaparken asla bir kuruşun hesabını yapmadık." 

Sayfa Yükleniyor...