CHP Genel Başkan Yardımcısı Süheyl Batum, Konak Belediyesi ve Hümanist Düşünce Derneği tarafından düzenlenen ''Türk Siyasetinde Yeni Gelişmeler'' konulu konferansa katıldı.

Burada bir konuşma yapan Batum, internette kendisinin istifa ettiği yönünde haberlerin dolaştığını belirterek, ''Neyin istifası? Dalga mı geçiyor bunlar, hep beraber mücadeleye devam edeceğiz'' dedi.

Batum, ''Bir kere sizlerle böyle karşılaştıktan sonra, dün MYK'ya katıldıktan sonra, Genel Başkan ve diğer arkadaşların düşüncelerini öğrendikten sonra ben istifa eder miyim? Neyin istifası? Dalga mı geçiyor bunlar. Hep beraber mücadeleye devam edeceğiz'' dedi.

Başbakan Erdoğan'ın kendisinin anayasa hukukçuluğuna kızdığını, ''bundan anayasa hukukçusu mu olur?'' dediğini belirten Batum, şöyle konuştu:

''Benim okuduğum okullar, anayasa hukukunu nereden, kimlerden öğrendiğim, üniversitelerde ne yaptığım, kitaplarım, makalelerim ortada. Bavulum orada ona bakarsın. Ama beri tarafta bakıyorum. Bavulunda sadece bir resim olan bir kişiyi görüyorum. Hikmetyar'ın dizi dibinde çekilmiş resmi olan bir adam. Bazen bana soruyorlar 'siyasetçi olmak sizin üzülmenize sebep oluyor mu?' diye. Üzülüyorum hakikaten diyorum. Neden, bunların diline düşüyoruz.''

"İKİ ETAPTA ANAYASA YAPABİLENLER"
Ak Parti Milletvekili Bekir Bozdağ'ın da kendisini mesleki açıdan eleştirdiğini belirten Batum, Bozdağ'ın 2007 yılında Sadullah Ergin ve Cemil Çiçek ile birlikte Anayasa değişikliği hazırladığını, iki maddenin değiştirildiğini, meclisin görev süresinin 4 yıla düşürüldüğünü ama meclis başkanının görev süresinin unutularak 5 yıl olarak bırakıldığını, 2010'da onu da değiştirdiklerini kaydeden Batum, ''İki etapta anayasa yapabilen üç hukukçu vardır. O hukukçulardan biri olan Bekir Bozdağ beni anlamamış. Çok üzüldüm'' dedi.

Türkiye'de hukuksuzluğun büyük bir sorun olduğunu, Ergenekon davasından yargılananların telefonlarına kanıtlar yüklendiğini savunan Batum, ''Biz askeri dönemlerde bile bunu görmedik. Sehven kanıt. Buna hukuk devleti denir mi? Sehven demokrasi bu. Hep beraber bu sehven demokrasiyi gerçek demokrasiye ulaştıracağız.''

Hakimlik sınavlarında mülakat sorularıyla belli adayların seçildiğini, Danıştay'ın bu sınavları iptal ettiğini, fişlemenin halen devam ettiğini savunan Batum, medyanın da sadece Başbakan Erdoğan'ın göstermek istediklerini gördüğünü ileri sürdü.

''ALLAH KURUŞU''
Başbakan Erdoğan'ın Türk Telekom Arena Stadı'nın açılışında stadı ve yolu kendisinin yaptığını söylediğini belirten Batum, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Hiçbir başbakanın çıkıp 'hadi bakalım benim sayemde maça gidiyorsunuz' dediğini duymamıştım. Ama sayın başbakan diyor ve inandırıyor da. Bizim başkan bile inanmış. 'Başbakanımız yaptı, yoksa gelemeyecektik buralara' diyor.

'Bir Allah kuruşu', bu da yeni para birimi. Tayyip Erdoğan'a soracağız onu, bu nasıl para birimi, nasıl bir din anlayışı? Allah'ın merkez bankası mı var, tövbe yarabbim. Nereden çıkarttınız bunları. Bir Allah kuruş param yok. O tür şeyleri istismar etmeyi bizden çok daha iyi bilir. Ama benim de şaştığımı söyleyeyim. Hiçbir başbakandan duymamıştım. Bir Allah kuruş param yok, bir Allah kuruş vermediniz, ben 4 Allah kuruş verdim. Böyle bir para birimi çıkarttı. Bunların hepsini düzelteceğiz.''

Batum, bir grup katılımcının ''Halk TV istiyoruz'' diyerek seslenmesi üzerine, Halk TV'nin CHP'nin televizyonu olmadığını, televizyonun patronlarının söyledikleri bir çok şeye rağmen para bulmaya yanaşmadığını söyledi.