Batum: Sembolik destek olalım istedim

CHP Genel Başkan Yardımcısı Süheyl Batum, Mustafa Balbay ve Tuncay Özkan'ın milletvekili adaylığıyla ilgili ''Onların kurtulmayacağını bile bile, arkalarında olduğumuzu sembolik olarak gösteren birşey yapalım dedim'' şeklinde konuştu.

Haberler - Anadolu Ajansı 25.01.2011 - 16:56

CHP Genel Başkan Yardımcısı Süheyl Batum, Ergenekon davasının tutuklu sanıkları gazeteciler Mustafa Balbay ve Tuncay Özkan'ın milletvekili adaylığıyla ilgili önerisinin bu kişileri cezaevinden kurtarmayı amaçlamadığını belirterek, ''Onların kurtulmayacağını bile bile, arkalarında olduğumuzu sembolik olarak gösteren birşey yapalım dedim'' şeklinde konuştu.

Batum, Meclis'te gazetecilerin sorularını yanıtlarken, CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu ile aralarında hiçbir tartışma olmadığını söyledi.

Tanrıkulu'nun açıklamalarının son derece haklı olduğunu, kendisiyle aynı şeyi söylediğini belirten Batum, ''Ergenekon Davasının, başından bu yana oyun olduğunu söylüyoruz. Herkesi içine atıp, bütün hukuksuzlukları devam ettirip, 3,5 yıl insanları tutuklu yargılamak hukuka ayrı. Ergenekon'daki sürekli devam eden tutuklamalar da bu oyunun parçası. Sezgin, bunu söyledi'' dedi.

Batum, milletvekili adayları konusunda görüşlerinin benzer olup olmadığı sorusuna, ''Kesinlikle benzer. O kişilerin kurtarılması için değil; çünkü anayasa açık, kurtarmak mümkün değil. Ne ile suçlandığını bilmeyen iki gazeteci orada. Türk toplumunun belirli bir bölümü, en azından yüzde 50'si yapılan rezilliğin, densizliğin farkında. 'Buna artık izin vermeyeceğiz' yönünde, sembolik olarak, bu ikisini milletvekili yapalım... Benimki bir öneri, onların kurtulmayacağını bile bile, arkalarında olduğumuzu sembolik olarak gösteren bir şey yapalım dedim'' karşılığını verdi.

Bunun, bir kurtarma değil, prensip meselesi olduğunu kaydeden Batum, ''Ergenekon, Balyoz, KCK davalarında insanlar tutuklu. Peki Deniz Feneri Davası nerede? Bu dava için Hüseyin Çelik'in, Bekir Bozdağ'ın hiç konuştuğunu duydunuz mu?'' diye sordu.

ORAN: PARTİDE GÖRÜŞ AYRILIĞI YOK
CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran da aynı konudaki soru üzerine, şu anda gündemlerinde böyle bir konunun olmadığını söyledi.

Birçok il başkanının milletvekili adayı olmak üzere istifa ettiğini, önceliklerinin örgütü tamamlamak olduğunu ifade eden Oran, genel seçim için çok başarılı bir örgütlenme uğraşı içinde olduklarını kaydetti.

Oran, partide görüş ayrılığı olmadığını da söyledi.

Sayfa Yükleniyor...