CHP'nin MYK toplantısı yapıldı ve Genel Başkan Yardımcısı Süheyl Batum, istifasının gündeme gelmediğini açıkladı.

MYK sonrası basının karşısına çıkan Genel Sekreter ve Parti Sözcüsü Bihlun Tamaylıgil de Batum'un çalışmalarına devam edeceğini açıklarken, edinilen bilgilere göre, bazı genel başkan yardımcıları rahatsızlıklarını dile getirdi.

Edinilen bilgilere göre de Batum, MYK öncesi Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'yla bir araya geldi ve "İstifa etmemi ister misiniz?" diye sordu. Kılıçdaroğlu'nun yanıtı ise "Gerek yok" şeklinde oldu.

Kılıçdaroğlu, konuyla ilgili MYK öncesi, "O defter kapandı arkadaşlar" şeklinde konuşmuş, Batum da toplantı sonrası "MYK'da toplantısında istifa gündeme gelmedi" demişti.

İstifa iddialarıyla ilgili en kapsamlı açıklama ise, MYK sonrası basının karşısına çıkan Genel Sekreter ve Parti Sözcüsü Bihlun Tamaylıgil'den geldi.

Gazetecilerin, istifanın gündeme gelip gelmediğini sorması üzerine Tamaylıgil, ''Hayır, böyle bir gündem maddemiz olmadı. Sayın Genel Başkanımız CHP'nin görüşlerini son söz olarak söyleyip noktanın konulduğunu dile getirmiştir.

Türkiye'nin gündemi açısından bakıldığında hem içerde hem dışarda çok önemli gelişmeler olmakta, CHP olarak bu gelişmeleri takip ederek çözüm önerilerimizle halkımızı aydınlatmaya devam edeceğiz'' diye konuştu.

Bu konunun tartışılmadığını vurgulayan Tamaylıgil, Batum'un Seçim ve Hukuk İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı olduğunu ve bu alandaki çalışmalarına devam ettiğini belirtti.

Tamaylıgil, ''Zonguldak Cumhuriyet Başsavcılığının kendisi hakkında Türk Ceza Kanunu'nun 301. maddesi uyarınca soruşturma başlatılması için Adalet Bakanlığından izin talebinde bulunmasını'' nasıl değerlendirdiği şeklindeki soruyu yanıtlarken de şunları söyledi:

''Bu aşama nasıl gerçekleşmiştir? Sayın Başbakan'ın dile getirdiği suç duyurusunda bulunma, daha sonra da bu konuyla ilgili hangi maddede yer alacağını ve yer alması gerektiğini yine Adalet ve Kalkınma Partisi'nin yöneticilerinin ortaya koyması ve sonrasında da bir hukuki süreç. Hukuki süreç işler ama hukuki

süreç tek taraflı. Ve bu tek taraflı bakış açısının getirdiği bir tercihle nasıl oluşur, bunu da sorgulamak lazım. Bir Başbakan Yardımcısı, Adalet ve Kalkınma Partisi'nin en yetkili kişilerinden biri çıkıp ordumuzla ilgili olarak 'bu generallerle savaşa iyi ki gitmemişiz' demiştir. Böyle bir sözün söyleminden sonra ortaya çıkan tavra bir bakalım ve bundan sonraki süreçte şehide kelle diyen

Başbakanın söylemlerini unutmayalım ve şimdi ortaya konan tavırdaki Başbakan tarafından bu çifte standardı da unutmayalım diye önemle vurgulamak isterim. Hukuk süreci işler, hukuka saygılıyız, devletin kurumlarına saygılıyız. Bu konuda Genel Başkanımız ısrarla vurgulamalarını yapmıştır. Ama işleyen süreçte ve yaşanan olaylarda çifte standardın dikkatten kaçması üzücüdür.''

"GENEL BAŞKAN NOKTAYI KOYMUŞTUR"
Tamaylıgil, Batum'un açıklamalarına ilişkin kendi görüşünün sorulması üzerine de şunları söyledi:

''CHP'nin en üst, parti adına beyanı geçerli olan Sayın Genel Başkanımızdır. Ve CHP'nin parti bilinciyle her siyasetçinin bu açıklamaları ve bu açıklamaların içeriğindeki vurgulanan başlıkların hepimiz tarafından paylaşıldığı bir gerçektir. Biz anayasal kurumların hepsine saygılıyız ve bu saygıyı da göstermeye devam edeceğiz. Bunu da Genel Başkanımız açıklamış ve bu açıklamayla da bu gündeme noktayı koymuştur.''