Bayan Sus'un hikayesi

Hastanelerde hepimizi susturan Bayan Sus, nasıl ve ne zaman ortaya çıktı? İşte, bu ay OT dergisinde yer alan Bayan Sus'un hikayesi...

02.05.2013 - 11:55

Bayan Sus'un hikayesi

Türkiye'deki neredeyse bütün hastanelerde ve sağlıkla ilgili kuruluşların birçoğunda görürsünüz o fotoğrafı. İşaret parmağını dudaklarına götürerek "sus" işareti yapan hemşireyi.

Hastanelerde hepimizi susturan Bayan Sus fotoğrafındaki Dilek Tunca'nın, yani o hemşirenin hikayesini bu ay OT dergisinde okumak mümkün. İşte, o söyleşinin bir kısmı:

''Hiç unutmuyorum, 1976 senesinin yazıydı.

Turizm işimle ilgili Almanya’dan döndüğüm gün annem söyledi “Seni ajanstan aradılar” diye. İstanbul Reklam Ajansı’ydı, Cağaloğlu’nde. Şimdi kapandı tabii. Hatta döndüğümün ertesi günü çekildi o fotoğraf. Şişli’de yaşıyordum. Babam Subay emeklisi, annem terziydi.

O dönem Turizmciydim, aynı zamanda mankenlik yapıyordum. Şimdiki kadar çok manken yoktu. Biz 10-12 kişi kadardık. Simla Kantarcıoğlu, Başak Gürsoy, Fatoş Altınkum’lar filan. Ertesi gün hemen gittim ajansa. Yurtoğlu ilaç firması, hastanelere ‘Sus Pankartı’ yaptırmak istiyormuş. Firma beni seçmiş. O zamanlar ‘kast ajansı’ diye bir şey yoktu. Reklam ajansları birbirine haber verirdi. Bağlı olduğumuz bir ajans da yoktu. Hepimiz birbirimizi tanırdık. Ekspozisyonlara 1-2 kişi çıkardık. Rozet Konfeksiyon için hep beraber çektirdiğimiz fotoğraflarımızda vardır.

Ben hastanelere gittiğimde doktorlar ve hemşireler önce bakıyorlar bana, onlara her seferinde tanıdık geliyorum. Yakın davranıyorlar. İlk kez karşılaşmışız aslında ama yıllarca fotoğrafıma bakmışlar, aşinalar bana. Bu duruma çok gülüyorum. Bir gün göz doktoruna gittim. Kızcağız bana bakıp “Yüzünüz hiç yabancı gelmiyor” dedi gülerek, halbuki tam arkasında benim hemşire pozum asılı. Ben hiç çaktırmayıp gülüyorum “Olabilir tabii” diyorum. Söylemiyorum da. Çünkü gözüme makyaj fırçası batmıştı, canım yanıyor. Çıktım oradan, sonradan kendi bulsun diye.

Genelde söylemem o kadının ben olduğumu. Bir keresinde anjiyo oluyorum, hastaneye birlikte gittiğim arkadaşım söylemiş doktorlara, bana gelip “Aşk olsun niye söylemiyorsunuz o olduğunuzu?” dediler. “Siz bir an evvel bitirin işinizi, oradaki benim işte!” dedim. Hatta sonra beni özel odaya aldılar, çok hoşuma gitti. Doktorlarla çaktırmadan da olsa samimi bir ilişkim var.

Almanya’da bir dişçi polikliniğine gittim, poliklinikte de bir Türk varmış. Odaya girdim, duvarda benim fotoğrafım asılı. “Nereden buldunuz bu fotoğrafı?” dedim, doktor “Aaa, ben onu çok seviyorum, bayılıyorum, aşığım o hamıma” dedi. Ben kaldım. Hiçbir şey söyleyemiyorum. Bir baktı “Yoksa siz misiniz?” dedi. “Yok o benim kardeşim” dedim. “Hadi canım, kandırmayın. Sizsiniz işte” dedi, güldük.

Sonra bir gün Tekirdağ’a gidiyorum, seçim zamanıydı. Bir otobüs gördüm. Bir baktım, otobüsün bir yanında Ecevit’in, diğer yanında benim fotoğrafım var. “Ne alaka yahu!” diye düşündüm. Kime sus diyorlar anlamadım hiç.

‘Bayan Sus’un ayrı bir yeri daha vardı, çünkü Atatürk’ten sonra duvardan inmeyen fotoğraf benimkiydi. Herkes geldi gitti, ben duvarda ‘Bayan Sus’ olarak kaldım.''

Ot'un yeni sayısı çıktı
Kutlukhan Perker’in çizimiyle, Ahmet Ümit Kitaplarından Parçalar’la, Can Bonomo’nun şiiriyle, Hakan Günday’ın Fortuna hikâyesiyle, Vedat Türkali’yle, OHA’nın (OT Haber Ajansı) hazırladığı Eylem Bizim Düşümüz dosyasıyla, Yekta Kopan’ın Yarın İçin Bir Alışveriş Anketi hikâyesiyle, Gündüz Vassaf’ın Ülkelerden Birinde şiiriyle, Burak Aksak’ın Ama Ben Oyuncu Olmak İstiyorum hikâyesiyle, Ayça Örer’in Süleymaniye Yıkıldı Mı? yazısıyla, Canavar Banavar’ın Gelip Geçici hikâyesiyle, Turgut Yüksel’in Kent Rehberi köşesiyle, Mevlâna İdris’in Hayâl Politik yazısıyla, Vivet Kanetti sohbetiyle, Samed Karagöz’ün Kitap Arası köşesiyle, Extramücadele’nin Masum Yılan, Cezasız Bir Dünya çizimiyle, Hakan Bıçakcı’nın Serbest Piyasa hikâyesiyle, Levent Gönenç’in Göz Hakkı çizgisiyle, Ahu Olgundeney’in Parasıyla Rezil Olan Madam hikâyesiyle, Akordeon üstadı, vantrilok, müzisyen, komedyen Celal Şahin sohbetiyle, Naim Dilmener ve Deniz Durukan’ın müzik yazılarıyla, Bakangör’ün köşesiyle, Önder Abay’ın Sokak Günlüğü’yle, Seyit Ali Aral’ın Kaptanın Seyit Defteri köşesiyle, Süperpool’un İstanbul’daki Bisiklet Yolları haritasıyla, Alo Ot’tan Arıyoruz - Bugün Ne Diysen? köşeleriyle, veeee Otlarken’le… bayilerde.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...