Bayburt'ta bir hayal gerçekleşti

Doğu Karadeniz'de, Bayburt'ta, Çoruh Vadisi'ne bakan bir tepenin üzerinde sıra dışı bir müze doğuyor ve sanatı yaşamla buluşturmaya hazırlanıyor.

Haberler 16.06.2010 - 10:57

Bayburt'ta bir hayal gerçekleşti

Prof. Dr. Hüsamettin Koçan'ın doğduğu köy olan Bayraktar Köyü'nde kurduğu Baksı Müzesi, Temmuz ayında açılıyor.

Farklı mimarisiyle dikkat çeken müzede 30 bin metrekarelik bir alanda çağdaş sanat ve geleneksel el sanatları yan yana sergilenecek. Temmuz ayında gerçekleşecek olan açılış öncesinde Baksı Müzesi, İstanbul'da görücüye çıktı.

Bayburt Baksı Müzesi'ni sanat dünyasına tanıtmak ve katkıda bulunanlara teşekkür etmek için İstanbul Modern'de kokteyl düzenlendi. Tanıtım kokteyline Aydın Doğan, Yaşar Kemal, Bayburtlu eski İçişleri Bakanı Ülkü Güney, Bedri Baykam, Filiz Akın, Emre Kongar, Günseli Kato, Oya Eczacıbaşı'nın da aralarında bulunduğu çok sayıda davetli katıldı.

ÇEVREDEN MERKEZE...
Müzenin kurucusu Prof. Dr. Hüsamettin Koçan, "Orada doğdum. Öğrendiklerimi ve düşündüklerimi doğduğum yere taşımak istiyorum" diyerek şöyle açıklıyor açacağı müzenin amacını: "Baksı Müzesi, her şeyin merkeze sürüklenmesine karşı durarak merkezin çevreden algılanmasını öneriyor. Geleneğin yok olmasına, insanlığın öyküsündeki kopukluğa direnecek bir kültürel odak noktası olmayı hedefliyor" diyerek açıkladı.

Baksı Müzesi, Prof. Dr. Hüsamettin Koçan'ın bireysel düşü olarak 2000 yılında filizlendi. Başta sanatçılar olmak üzere çok sayıda gönüllünün katkısıyla yıllar içinde gerçek bir toplumsal projeye dönüşen Baksı Müzesi 10 yıllık zorlu bir serüvenin sonunda tamamlandı; Temmuz 2010'da da büyük bir şenlikle kapılarını açacak. Müzenin açılışı için 20 sanatçı ve tasarımcının eserlerinden oluşan bir sergi de hazırlandı.

Baksı Müzesi'nde bölgede üretilen yerel zanaat ürünleri için de projeler geliştiriliyor. Yöresel adıyla 'ehram' kumaşından modacı Özlem Süer çeşitli tasarımlar üretti. Bu tasarımlar Baksı'da üretilip yöre halkına bir gelir kaynağı da oluşturacak.

Bayburt'ta Çoruh Nehri'ne bakan bir yamacın üzerine kurulan Baksı Müzesi'nin mimarisi Hüsamettin Koçan ve kardeşi Metin Koçan'a ait. Uygulamayı ise Mimar Sinan Genim yaptı.

Sayfa Yükleniyor...