Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, yerel yayın yapan Gün TV’nin canlı yayınına katılarak, başkanı olduğu Güneydoğu Anadolu Belediyeler Birliği’nin hazırladığı anayasa taslağını anlattı.

Anayasa'da “Türkiye halkı” ifadesinin yer almasını isteyen Osman Baydemir "Türkiye’de tek bir halk, tek bir dil ve tek bir kültür yoktur. ‘Türkiye halkları’ ibaresi kullanmamız lazım" dedi.

Türkiye’nin 6 veya 7 bölgeye ayrılabileceğini söyleyen Baydemir "Türkçe, ülkenin resmi dili olmaya devam edecektir. Örneğin 'Kürdistan Eyalet Parlamentosu', Türkçe dışında bölgede çok kullanılan Kürtçe, Arapça ve Süryanice’yi de resmi dil olarak belirlemelidir. Bölge Meclisi ile Merkezi Meclis arasındaki bağı Anayasa sağlayacaktır" dedi.

'BU ZULÜMDÜR'
Başkan Baydemir, 40 yaşında olduğunu, doğdukları günden bu yana çocukları Mir Zanyar ve Diyana ile sürekli Kürtçe konuştuğunu anlattı.

Baydemir, şöyle devam etti:

"Ancak, iki çocuğum da kreşe başladıktan sonra benimle tek kelime Kürtçe konuşmuyorlar. Ben Kürtçe soruyorum, Türkçe yanıt veriyorlar. Onlar Türkçe soruyor, ben Kürtçe yanıtlıyorum. Yarın okula başlayıp ‘Türk’üm, doğruyum, çalışkanım’ diyecekler.

20 yılımı bu davaya vereceğim. Çocuğuma kendi dilimi veremiyorum, bu zulümdür. Polis ve savcıların bunu bilip empati kurması lazımdır. Biz Türk değiliz, biz Kürdüz kendi dilimiz ve kimliğimiz ile bu ülkenin parçası olarak yaşamak istiyoruz. İsterseniz KCK ve bölücü olarak cezaevine koyun. Bundan sonra ha cezaevinde yaşamışım ha ölmüşüm fark etmez."

‘ANA DİL KONUSUNDA PAZARLIK OLMAZ’
Osman Baydemir, ana dil konusunda yapılacak pazarlığın ahlaki ve etik olmadığını savunarak, "Seçmeli ders olsun’ deniliyor. Sen kim oluyorsun? Senin haddine mi? Benim dilimin nasıl kullanacağımı sen mi karar vereceksin? Bu çok ayıptır” dedi.

‘MİT İÇİN ÜÇ GÜNDE YASA ÇIKIYORSA...’
Tutuklu milletvekilleri için yasa çıkarılmasını isteyen Baydemir, "MİT Yasası üç günde Meclis’e indirildi, Sayın Cumhurbaşkanı da jet hızıyla onayladı. Sayın milletvekilimiz 1 yılı aştı, halen cezaevindeler. İstenirse 3 günde yasa çıkarılıyor” diye konuştu.