Baydemir Erdoğan'ı karşılamaya giderken...

KCK iddianamesine göre, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Baydemir kente gelen Başbakan'ı karşılamaya giderken gelen talimat üzerine geri döndü.

01.11.2010 - 14:35

Terör örgütü PKK'nın gizli şehir yapılanması ''Kürdistan Topluluklar Birliği/Türkiye Meclisi (KCK/TM)'' davasına bugün iddianamenin okunmasıyla devam ediliyor.

Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki görülen duruşmada iddianameye göre Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir'in KCK/TM'nin Ekolojik ve Yerel Yönetimler Komitesi'nden emir ve talimat aldığı belirtildi.

Baydemir, 2008 yılında kendi isteğiyle bu komiteden ayrıldı ancak bazı konularda ters düşmesi nedeniyle KCK/TM yapılanması tarafından yargılandı ve uyarı cezası aldı.

Örgütün mali alan sorumlusu Hüseyin Yılmaz, kadın alanında görevli Sara Aktaş'a, Osman Baydemir'in ''Sayın Öcalan'' kampanyasına imza vermediği ve basın açıklamasına gelmediği, son dönemlerde örgütün istediği gibi değil işine geldiği gibi hareket ettiğini, bu nedenle disipline verileceğini söyledi. İddianameye göre, Baydemir her türlü ihale ve ruhsat işlemlerinde terör örgütüne para aktarımı sağladı, ihaleleri örgüte müzahir kişilere verdi.

Ayrıca, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Diyarbakır ziyaretinde Erdoğan'ı karşılamaya giden Baydemir KCK'nın talimatı üzerine yoldan geri döndü.

İddianamede dikkat çeken bir diğer bölüm ise Ilısı Barajı oldu. Hasankeyf'te yapılacak Ilısu Barajı ile ilgili Osman Baydemir'in ''Bu baraj coğrafyayı yarıyor, dağlık araziden geçişler artık  zorlaşacak'' dediği iddianamede yer aldı. İddianameye göre, bu sözler barajın yapımının engellenmesinin örgüt açısından öneminin açıkça ortaya koyuyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...