NTV

Baydemir: Karşı çıkmayana selam haram olsun

Türkiye

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, KCK soruşturmasındaki son gözaltılara tepki göstererek, “Eğer biz siyaset yapamayacaksak hükümet de gayri meşru" dedi. Baydemir, AK Parti’li vekillere de çağrı yaptı: “Eğer karşı çıkmazsanız size selam haram olsun.”

Van'da BDP'li Belediye Başkanı Bekir Kaya ile bazı ilçe belediye başkanlarının KCK soruşturması kapsamında gözaltına alınması, Diyarbakır'da BDP'liler tarafından tepkiyle karşılandı.

Partinin Diyarbakır İl Başkanlığı binası önünde BDP Diyarbakır Milletvekili Emin Ayna, Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir ile İl Başkanı Zübeyde Zümrüt ilçe belediye başkanları basın açıklaması yaptı.

Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, cezaevlerinde 190'ını aşkın belediye başkanı ve meclis üyesi arkadaşının olduğunu belirterek, şunları söyledi:

"Bütün dünya bilsin ki, zulme asla boyun eğmeyeceğiz. Bunun bedeli ne olursa olsun asla zalime boyun eğmeyeceğiz. Bu kadim coğrafyada bir kez daha Hz. Musa'nın ağzıyla ve diliyle konuşanlar, bir kez daha Firavun'un pratiğini ortaya koyuyorlar. Bizim artık sizin söylemlerinize inanacak tek bir insanımız kalmamıştır. Sizler de kendinizden önceki iktidarlar gibi zulmünüzün kurbanı olacaksınız inşallah, sizler de zulmünüzde boğulacaksınız inşallah."

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile hükümete seslenen Baydemir, şöyle konuştu:

"Eğer biz bu coğrafyada siyaset yapamayacaksak, halkımıza hizmet edemeyeceksek, o zaman sen de gayrı meşrusun.

Eğer siz bugün benim yaptığım gibi hükümetin politikasına karşı çıkmazsanız, bunu reddetmezseniz, buna vicdanınızla isyan etmezseniz; size de selam vermek, selamınızı almak bu coğrafyada haram olsun.

Eğer barış isteniyorsa, bu halk kapısını hala barışa kapatmış değildir. Ama teslimiyet isteniyorsa, ihanet isteniyorsa; teslim olan, ihanet eden namerttir. Asla teslim olamayacağız, asla davamıza ihanet etmeyeceğiz.”