İlişkili Haberler

HDP Sözcüsü Osman Baydemir ile bazı HDP'li milletvekillerinden oluşan heyet, Anayasa Mahkemesi (AYM) önünde basın açıklaması yaptı.

Parti Sözcüsü Baydemir, Türkiye'nin adalet sorunu olduğunu öne sürerek, adaletin tecelli etmesi için 4 gündür AYM'nin önünde toplandıklarını söyledi.

Milletvekilleri dokunulmazlıklarının kaldırılmasının hukuki açıdan butlan olduğunu iddia eden Baydemir, yargılamaların tutuklama cihetiyle yapılmış olmasının başlı başına anayasa suçu olduğunu anlattı.

"Bir milletvekili nasıl olur da 307 gündür rehin tutulur" diyen Baydemir, "Bugün Parti Sözcümüz Ayhan Bilgen'in dosyası üzerinde yapılan tutukluluk incelemesinde tahliyesine karar verildi. İşte olması gereken budur. Aynı şart ve koşulda Eş Genel Başkanımız Selahattin Demirtaş'ın 30 günde bir yapılması gereken tutukluluk incelemesi 22 Haziran'dan bu yana yapılmadı. Yani tutuklu bulunması, anayasaya ve yasaya aykırıyken, şu anda tamamen kanunsuzluktur. Sadece ve sadece bir hukuk perspektifiyle hadiseye baktığımızda, dosyayı önümüze koyduğumuzda bütün milletvekillerinin olacağı yegane yer var, o da TBMM'dir, parlamentodur" ifadelerini kullandı.

HDP Sözcüsü Baydemir, açıklamasının ardından Eş Genel Başkan Demirtaş'ın Edirne Cezaevi'nden gönderdiği mektubu okudu.