HDP Sözcüsü Baydemir'den AYM'ye çağrı

HDP Sözcüsü Baydemir, AYM'nin partisinin tutuklu milletvekilleriyle ilgili bir an önce karar vermesini istedi.

Anadolu Ajansı 10.05.2017 - 12:26

HDP Sözcüsü Baydemir'den AYM'ye çağrı

HDP Sözcüsü Osman Baydemir, Anayasa Mahkemesini partisinin tutuklu milletvekilleriyle ilgili bir an önce karar vermeye çağırdı.

Baydemir, Anayasa Mahkemesi önünde, partisinin milletvekilleri ve MYK üyeleriyle, tutuklu HDP milletvekilleriyle ilgili Yüksek Mahkemeye yapılan başvurulara ilişkin basın açıklaması yaptı

."188 gündür adaletin çiğnendiğini, 6 milyonun seçme ve seçilme hakkının gasp edildiğini" iddia eden Baydemir, "188 gündür Anayasa Mahkemesi suskunluğunu bozmadığı, bu zulme sessiz kaldığı için telafisi imkansız hukuk ihlalleri gerçekleşiyor" görüşünü savundu.

Nursel Aydoğan'ın milletvekilliğinin düşürülmesine de değinen Baydemir, "Daha dün halkın, milletin iradesi gasp edildi" dedi.

Baydemir, Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan'ın, Yüksek Mahkemenin 55'inci kuruluş yıl dönümü töreninde yaptığı konuşmayı hatırlatarak, şunları söyledi:

"Umuyor ve diliyoruz ki Anayasa Mahkemesi suskunluğunu bozar ve kendi içtihatını, kendi varlık sebebini bir kez daha yok saymaz ve gereğini yerine getirir. Adalet çiğnenmiştir. Anayasa Mahkemesinin, daha fazla vicdanların yara almaması, daha büyük zararların oluşmaması için, bir an önce vicdanları rahatlatacak kararı vermesi çağrımızı yineliyoruz."

HDP Grup Başkanvekili Filiz Kerestecioğlu da sadece Anayasa Mahkemesinin kendi içtihatını uygulamasını istediklerini belirterek, "Aslında kendisi için çok basit olan bir şeyi yapmayarak halkın iradesini hiçe sayıyor. İnsanların yargıya güvenini en yüksek mahkeme olarak tamamen bitirme riskini göze alıyor. Biz 'bunu yapmayın' diyoruz" ifadelerini kullandı.

Sayfa Yükleniyor...