Baydemir'den küfürlü tepki

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Baydemir, gözaltına alınan belediye başkanlarıyla ilgili açıklama yaparken küfür etti.

24.12.2009 - 14:48

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, Diyarbakır'ın da aralarında bulunduğu 11 ilde düzenlenen KCK operasyonunda gözaltına alınan belediye başkanları ve partililer ile ilgili, Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Diyarbakır İl Başkanlığı önünde basın açıklaması yaptı.

Baydemir, aylardır ülkede bir projenin, olduğundan farklı gösterilmeye halkın kandırılmaya çalışıldığını savundu.

Baydemir, şöyle dedi: ''TBMM'de sözüm ona Cumhuriyet tarihinde ilk defa Kürt sorunu ve açılım tartışma konusu yapılmıştı. Aradan tam bir ay geçmeden DTP tasfiye edildi. Milletvekillerimizin milletvekiliği düşürüldü. Daha dün 98 belediye başkanımız ve 10 il genel başkanımız demokratik siyasete ısrarın ifadesi olarak Barış ve Demokrasi Partisi'ne geçiş yaptılar. Parlamento grubumuz bir kez daha, ama bir kez daha umut kırıntısı olsa bile umuda sahip çıkma adına sineyi parlamentoya döndü. Hemen akabinde siz aralarında 16'sı geçmiş dönem ve şu anda belediye başkanı dahil olmak üzere 80'e yakın politikacı arkadaşımızı yerel yönetimlerde hizmet yürüten arkadaşlarımızı tasfiye etmek amacıyla gözaltına alıyorsunuz.

Tasfiye süreci bu şekilde devam ederse çok açık ve net söylüyoruz, gün gelecek elinizi uzatacağınız tek bir insan bulamayacaksınız, bunu yapmayın? Yazıktır, günahtır bunu yapmayın.''

''Sadece ve sadece bir endişemiz var o da, 30 yıllık savaşın, çatışmanın deneyiminden hareketle, bundan böyle bedeli çocuklarımıza, gençlerimize, annelere ödetmeme kaygımız endişemiz var, başka bir endişemiz yok'' diyen Baydemir, yarın Adliye'nin önünde toplanacaklarını bildirdi.

Baydemir, sözlerine şöyle devam etti: ''Elbette ki sözümüzü daha tüketmedik ve sözün tükenmemesi için lütfen akıllı davranın. Akıllı davarının ki söz tükenmesin. Hem ulusal düzlemde, hem de uluslararası düzlemde demokratik çerçevede, meşru çerçevede başta biz seçilmişler olmak üzere ve en önde olmak üzere, her türlü hakkımızın kullanılacağından hiç bir kimsenin şüphesi olmasın. Bir kez daha hükümete ve devlet aklına bir mesajımız var, bizi şahin ve güvercin diye ayırmayın. Has..tir diyoruz, has..tir...''

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...