Baydemir’den Topbaş’a Kürtçe teşekkür

Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Ortadoğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı Kongresi, Diyarbakır’da toplandı. Kongrede konuşan Kadir Topbaş’a, Osman Baydemir Kürtçe teşekkür etti.

16.12.2010 - 13:45

Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Ortadoğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı (UCLG-MEWA) Kongresi Diyarbakır’da Büyükşehir Belediyesi Sümerpark Konferans Salonu’nda başladı. Kongrenin başkanı olan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, kongereye AK Parti Diyarbakır Milletvekilleri Kutbettin Arzu ve Abdurrahman Kurt ile geldi.

Topbaş’ı Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, kapıda karşılandı. Kongreye, Topbaş’ın yanı sıra Baydemir ile yerli ve yabancı yaklaşık 50 belediye başkanı katıldı.

Hürriyet gazetesinin haberine göre kongresinin açılış konuşmasını yapan Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, dünyanın artık yerelden yönetilmeye ve gelişmeye başladığını söyledi.

Baydemir, “Bugün yapacağımız toplantının, dünyanın yerel mirası ve barışına katkı sunacağına inanıyorum. Yerel yönetimlerin güçlendirilmesi için yapılması gerekenler var. Bunların biran önce yerine getirilmesi gerekir. Buradan alınacak kararların bunlara öncelik olmasını umuyorum” dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve UCLG-MEWA Başkanı Kadir Topbaş, Diyarbakır’da yapılan kongrenin, dünya kentlerinin sorunlarının çözüleceği, geleceğin ufuklarının hazırlanacağı bir toplantı olduğunu söyledi.

Dünya insanlarının geleceğini hazırlayan bir gelişme içirisine girildiğini konuşmasında anlatan Topbaş, şöyle dedi:

“Dünya halklarının yaşam kalitesini yükseltme sorumluğunu omuzlarımızda taşıyoruz. Bunun için akan kan ve gözyaşının durdurmak gerekiyor. Sadece lokal olarak altyapı çalışmaları yaparak bunu sağlayamayız. Dünyanın en uzak bir yerindeki bir gelişmeyi yakından takip edebiliyoruz ve etmeliyiz. Bu gelişmeleri anında kendi halkımızla paylaşmalıyız. Kent diplomasisi artık dünya kentlerinin geleceği açısından çok önemli bir kavram.

Barış içerisinde yaşama vazifeleri, omuzlarımızda kurulan barış köprülerinden geçer. Yerel düzeydeki sorumluluklarımız çok arttı. Aynı dili konuşan değil, aynı duyguları paylaşan halklar daha iyi anlaşır. Bu yüzden ekonomik ve sosyal ilişkilerin daha da geliştirilmesi gerekmektedir.”

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, Topbaş’a konuşmasından sonra Türkçe ‘Çok teşekkürler başkan’ anlamına gelen Kürtçe, ‘Zor zor spas serok şaredar’ diyerek teşekkür etti.

Daha sonra aile fotoğrafının çekilmesinden sonra 5 dakikalık ara verilen UCLG-MEWA kongresi basına kapalı devam etti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...