Baykal: Anısını yaşatacağız

CHP lideri Deniz Baykal, ÇYDD Başkanı Türkan Saylan’ın cenaze töreninde yaptığı açıklamada, “Ona yaşatılan acılar yüreğimizi sıkıştırıyor. Bunu haketmiyordu. Anısını yaşatacağız” dedi.

19.05.2009 - 17:21

Çağdaş Yaşamı Destekle Derneği (ÇYDD) Genel Başkanı Türkan Saylan için Teşvikiye Camisi'nde düzenlenen cenaze törenine katılan Baykal, Saylan'ın bütün yaşamı boyunca insanlığın acılarını azaltmaya, ilerlemesini ve gelişmesini sağlamaya adadığını söyledi.

Baykal, kendisini insanlığa, topluma, gençlere, eğitime ve sağlığa adamış bir insanın, her toplumun iftiharı olduğunu ve öyle de olması gerektiğini vurgulayarak, ''Fakat yaşamının son döneminde çektiği acılar ve ızdıraplar, ne yazık ki hepimizi derinden üzen, yaralayan bir durum oluşturmuştur. Bunu kesinlikle hak etmiyordu'' dedi.

Saylan'ın uğrunda mücadele ettiği hedeflerin, insanların eşitliği, insan hakları, eğitimin yaygınlaşması, demokratik bir toplumun oluşturulması, cumhuriyet değerlerinin sahiplenilmesi olduğunu söyleyen Baykal, Saylan'ın bu uğurda mücadele ettiğini ifade etti.

Saylan'ın, yaşamının son aşamasında hiç hak etmediği halde, hastalığında çektiği acılardan daha büyük bir acı çekmek zorunda kaldığını kaydeden Baykal, şunları kaydetti:

''Bu hepimizin büyük, derin üzüntüsüdür. Ona bir yandan çok büyük bir saygı duyuyoruz, bir yandan da yaşadığı bu ızdırapları ona reva görenleri düşünerek, kopuk ve karmaşık duygular içinde sevgiyle uğurluyoruz. Umarım, toplum daha nice Türkan Saylan'ları yetiştirecektir. Onun anısını hep beraber yaşatacağız. Türk milletinin ve bütün insanlığın başı sağolsun.

Hiç kuşku yok, yaşadığı insani acılar da onun kişiliğinin, direncinin bir yansıması oldu. Yaşamının son döneminde kansere karşı verdiği mücadele, örnek bir mücadeledir. Saygıyla anılacak bir mücadeledir. Bu kişisel acılarını yaşarken, sürekli bir sorumluluk duygusu içinde olması etkileyici bir tablo oluşturmuştur. Onun ötesinde, insan hayatının kaçınılmaz acılarının dışında, ona çektirilen ızdıraplar, yaşatılan acılar... İşte o yüreğimizi çok sıkıştırıyor.''

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...