Baykal: Aydınlatılmalı, dönüm noktasındayız!

CHP lideri Deniz Baykal, “İrtica Eylem Planı”yla ilgili gereğinin derhal yapılarak konunun aydınlatılması gerektiğini söyledi. Baykal, “Belgenin sahte olduğu ortaya çıkmasıyla oynanan oyun ortaya çıkacak. Bir dönüm noktasındayız” dedi.

16.06.2009 - 15:02

Baykal: Aydınlatılmalı, dönüm noktasındayız!

CHP Genel Bakanı Deniz Baykal, CHP TBMM grup toplantısında yaptığı konuşmada, Genelkurmay Başkanlığı'nda hazırlandığı iddia edilen ''İrtica İle Mücadele Planı'' konusundaki tartışmaları değerlendirdi.

Genelkurmay Başkanlığı'nda hazırlandığı iddia edilen belge konusunun, ''çok yaşamsal, büyük bir konu'' olduğunu, dikkatle izlediklerini ve gerçeğin ortaya çıkmasını beklediklerini ifade eden Baykal, ''İddia, Cuma günü ortaya atıldı, bugün Salı. Hala bu konunun netliğe kavuşmamış olmasından üzüntü duyuyorum. Bu kadar süre içinde bu konunun netliğe kavuşturulması gerekirdi'' diye konuştu.

ÜÇ İHTİMAL
Bundan sonra, derhal gerçeğin tam olarak ortaya çıkarılmasına ihtiyaç olduğunu belirten Baykal, şunları söyledi:

''Ortada üç tane teorik ihtimal var. Birincisi, Genelkurmay, resmi emir ve kumanda zinciri içinde böyle bir belge hazırlattırmıştır. İki, Genelkurmayın resmi emir ve kumandası dışında ama Genelkurmay içinde birileri böyle bir belge hazırlamıştır. Üç, Genelkurmayın tamamen dışında, sahte bir belge imal edilmiştir. Bu üç ihtimalden hangisinin doğru olduğunu en kısa zamanda öğrenmek istiyoruz. Herkes, bu aşamada kendi gönlüne, sezgilerine, anlayışına göre 'şu doğrudur, bu doğrudur' diye bazı iddialar ortaya atıyor. Biz, bundan uzak durmaya çalışıyoruz.''

"ŞİMDİYE KADAR ÇOK BELGE GÖRDÜK"
Baykal, bu işin değişik biçimleriyle yaşandığını çok iyi bildiklerini, çok belge gördüklerini, Partisi ve kendisi hakkında iddialar ortaya atıldığını anlattı.

''Kızının İsviçre'de 1 milyon dolarlık'' hesabı olduğu yönünde belge yayınlanması üzerine, ''İsviçre'de değil, 5 kıtanın herhangi birisinde 1 kuruş hesap bulurlarsa getirmelerini, gereğini yapacağını'' söylediğini hatırlatan Baykal, ancak bu açıklamasının ardından işin bittiğini, kimin ve niçin böyle yaptığının ortada kaldığını söyledi.

"ERGENEKON DAVASINDA YIĞINLA VAR"
''CHP, Almanya'daki bir vakıftan para aldı'' diye bir süre önce belge yayınlandığını, bu belgenin de sahte olduğunun ortaya çıktığını bildiren Baykal, ''Oyun içinde oyunlar... Komplolar, tezgahlar, tertipler, sahte çalışmalar... En güzel şekilde, büyük imkanları kullanarak yapılan çalışmalar, prodüksiyonlar. Bunları görüyoruz, biliyoruz. Ergenekon davasında yığınla böyle belgenin olduğunu biliyoruz. O çerçevede ortaya atılan belgelerin önemli bir kısmının bu nitelikte olduğunu çok net biliyoruz.

"GENELKURMAY'A YAKIŞAN BUDUR"
Her şey olabilir. Birinci ihtimal emir kumanda zinciri. Sayın Genelkurmay Başkanı, Hürriyet gazetesine açıklama yapmış, 'Hakaret kabul ederim, böyle bir şey söz konusu bile olmaz...' diyor. Bitti. Türkiye Cumhuriyeti Genelkurmay Başkanı'na yakışan açıklamadır. Çok memnun oldum. Öyle bir teorik ihtimalin artık gündemden düştüğü açıktır.''

Baykal, bu durumda iki ihtimal kaldığına işaret ederek, şunları kaydetti: ''Bunu, Genelkurmay içinde birileri yaptı mı, yapmadı mı? Genelkurmayın dün yaptığı açıklamada, ''Genelkurmay'ın içindeki birimlerin hiçbirisinde böyle bir belgenin hazırlanmadığı kanaatine varıldığı' ifade ediliyor. Genelkurmay içindeki birimlerin hiçbirisinde bunun hazırlanmadığı kanaati önemlidir. Buna da teşekkür ederim. Ama bu, Genelkurmay dışında Genelkurmaya mensup birileri tarafından böyle bir belgenin hazırlanmış olup olmadığı gerçeğini aydınlığa kavuşturmaya yetmiyor. Şimdi onu görmek istiyoruz. Bu olur, olmaz. 'Bu olursa, gereğini yaparım' diyor Genelkurmay. Elbette, Genelkurmay'a yakışan odur. O konuda da bir tereddütümüz yoktur. Ama bu olmamalıdır, olamamalıdır, olamadığı ortaya çıkmalıdır. Olduğu ortaya çıkarsa, derhal gereğini yapılmalıdır. Ve herkes, sorumluluğunu ayrıca kendisi değerlendirmelidir.

"EĞER SAHTEYSE..."
Eğer, böyle bir belgenin Genelkurmay içinde veya dışında hiç olmadığı, tıpkı bizim hakkımızda hazırlanmış belgelerde olduğu gibi, hiçbir ciddiyetinin olmadığı net bir şekilde ortaya çıkarsa, o Türkiye'de demokrasinin yeni bir aşamaya gelmesinin büyük bir fırsatı olur. Eğer, böyle bir şey ortaya çıkarsa, işte asıl o zaman Türkiye'de her şeyin yeniden değerlendirilmesi zorunluluğu ortaya çıkar. Herkes, kendisini ona hazırlasın. Eğer, o ihtimal olursa, Türkiye'de yaşanan pek çok olayın, yapılan pek çok açıklamanın, kurulan pek çok ilişkinin ve Türkiye'nin içine sokulduğu rotanın temelden sorgulanması ihtiyacı çıkar. Türkiye bakımından gelinen bu tartışma, bir dönüm noktasını ortaya koymaktadır. Bu noktadan sonra Türkiye, içine sokulmak istendiği bu tehlikeli istikametten ya sıyrılma fırsatını bulacaktır, kendine gelecektir; Türkiye üzerinde oynayan oyun çok net şekilde ortaya çıkacaktır. Onun hesabı sorulabilecektir. Sorulamasa dahi niye sorulmadığını, kimlerin sormadığını, niçin sormadığını bütün dünya ve biz bileceğiz. Ama sorulması gereken bir hesap varsa, o da ortaya çıkmalıdır. Onun gereğini de hep beraber yapmalıyız.''

"BİR GÜN BİLE FAZLA!"
Deniz Baykal, bütün ilgililere derhal bu konudaki gerçeği tartışmasız biçimde ortaya koyacak bir aşamaya hızla gelinmesi konusunda çağrıda bulunarak, ''Derhal konu aydınlatılmalıdır. 1 gün bile fazladır. Derhal aydınlığa kavuşturulmalıdır. Belge neredeyse gelmelidir. Gelen belgenin altındaki imzanın doğru olup olmadığı, nereden çıktığı, kimin hazırladığı derhal tespit edilmelidir. Ve Türkiye, rahatlatılmalıdır'' diye konuştu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...