Baykal: Başbakan amir değil

CHP lideri Baykal, CHP’lilerin “Demokratik Açılım” görüşmeleri sırasında pankart açmasının demokrasilerde olabileceğini söyledi. Baykal, protestoların engellenmesini isteyen Başbakan için "Meclis'in amiri değil" dedi.

Haberler - Anadolu Ajansı 11.11.2009 - 14:08

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, milletvekillerin “Demokratik Açılım” görüşmeleri sırasında pankart açmalarıyla ilgili olarak gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Baykal, şöyle konuştu: “Pankartlarla millete ulaşmaya çalışmışlardır. Demokrasilerde böyle olaylar olur. Başbakan, TBMM'nin amiri, kumandanı değildir. Meclis Başkanı'na talimat vererek TBMM'yi yönetmesi söz konusu değildir. Başbakan kendi sınırını, ölçüsünü bilecek. Başbakan ’nin hükümdarı değildir. Herkes hakkını, hukukunu koruyacaktır. Başbakan'ın talimatıyla da herkes ağzını kapatıp Başbakan'a teslim olacak değildir.''

''Başbakan'ın TBMM Başkanı'na Başkanlık Divanı'ndaki odasında bir anlamda kızmasını nasıl değerlendiriyorsunuz?'' sorusu üzerine da Baykal, ''Hiç şaşırtıcı değil. Herkesi yönetmek istiyor. Herkese haddini bildirmek istiyor. Bunu yapması kesinlikle mümkün değil. Türkiye buna kesinlikle teslim olmayacaktır'' dedi.

Baykal, şöyle konuştu: “Başta Başbakan için işlemelidir hukuk. Önce Başbakan'ın dokunulmazlığı kaldırılmalıdır. Çünkü onun dokunulmazlığının kaldırılmasına yönelik ciddi, ceza hukukumuz açısından suç teşkil eden savcılık dosyaları vardır. Burada, böyle bir Genel Kurul'da, üyesi oldukları bir Genel Kurul'da TBMM üyelerinin, milletvekillerinin düşüncelerini sözle ifade etmeleri, kürsüden ifade etmeleri, yerlerinden sözle ifade etmeleri ya da düşüncelerini sözle ifade etmenin ötesinde görsel olarak ifade etmeleri ceza hukuku açısından herhangi bir sorun teşkil etmez. Bunu Başbakan'a birilerinin anlatması lazımdır.''

Sayfa Yükleniyor...