Baykal: Batsın o ileri demokrasi

Başbakan Erdoğan'ın 'ileri demokrasi' söylemini eleştiren Deniz Baykal, ''Batsın o ileri demokrasi. Adam gibi demokrasi istiyoruz” dedi.

Haberler - Anadolu Ajansı 26.04.2011 - 21:57

Baykal: Batsın o ileri demokrasi

Eski CHP Genel Başkanı ve Antalya milletvekili adayı Deniz Baykal, partisinin Antalya adaylarının tanıtıldığı törende konuştu.

Diğer adayların kendisinden 'Sayın Genel Başkan' diye bahsettiklerini belirten Deniz Baykal, ''Ben CHP Antalya milletvekili adayıyım ve bununla da iftihar ediyorum'' dedi.

Siyaseti, halkı için yaptığını belirten Baykal, 40 yıla yakın süredir Antalya dışında siyaset arayışına girmediğini söyledi.

Demokrasinin, kararlılık ve sürdürülebilirlik istediğini ifade eden Baykal, ''Bir gün bir seçim bölgesinde, bir gün başka bir seçim bölgesinde aday olarak siyaset yapmak, kişinin, yaptığı işten daha önemli olduğu anlamına gelir'' diye konuştu.

"HAYALİ HEDEFLER, SAHTE DEMOKRASİ"
Milletvekilleri ve adaylarının seçim bölgelerine karşı sorumlu olduklarını dile getiren Baykal, ''Seçmenin tanımadığı birileri tepeden inme geliyor, 'birisi' diyor, kim diyor bunu, hangi seçmen istiyor? Böyle bir anlayış ciddi demokrasilerle bağdaşmaz'' dedi.

İktidarın 'de hayali hedefler dışında anlaşılabilir bir program sunamadığını ileri süren Baykal, "boş bir demokrasi söyleminin ötesinde, sahte bir demokrasi söyleminin ötesinde, iktidarın ortaya attığı ciddi bir hedef olmadığını'' savundu.

Türkiye'de basın özgürlüğü olmadığını iddia eden Baykal, basın özgürlüğü ile birlikte düşünce ve ifade özgürlüğünün demokrasinin olmazsa olmaz koşulları olduğunu belirtti.

"DEMOKRASİNİN KADER SEÇİMİ"
Baykal, şunları kaydetti: ''Türkiye'de demokrasi bir boş söylemden ibarettir. Yargının bağımsız olmadığı bir ülkede, demokrasiden bahsetmek imkanı var mı? Bugün Türkiye'de yargının bağımsız olduğuna inanmak mümkün mü? Bu seçim demokrasi bakımından bir kader seçimidir.''

Türkiye'de basılmamış kitaplar nedeniyle insanların tutuklandığını, Avrupa kurumlarının da artık Türkiye'de basının özgür olmadığını gördüğünü ifade eden Baykal, ''E, bu böyle olacak, sonra da sen 'seçimden çıktım' diyeceksin, yapılanlar ileri demokrasi diyeceksin, vazgeç o ileri demokrasiden, batsın o ileri demokrasi. Demokrasi istiyoruz demokrasi, adam gibi demokrasi'' diye konuştu.

Sayfa Yükleniyor...