Baykal: Belge çıkalı 12 gün oldu, gelişme yok

CHP lideri Baykal İrtica ile Mücadele Belgesi hakkında 12 günder açıklama yapılmamasını eleştirdi.

NTV Haber 23.06.2009 - 14:47

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, partisinin grup toplantısında İrtica ile Mücadele Belgesi ve 12 Eylül darbesi konularına değindi.

'İrtica ile Mücadele Planı' belgesiyle ilgili 12 gündür bir gelişme sağlanamadığını belirten Baykal “Rejimin özü ile ilgili, Silahlı Kuvvetlerin doğrultusu ve kimliği ile ilgili böyle bir belgenin iç yüzünün hala aydınlatılmamış olmasını hayretle izlemekteyim. Bunu anlamak mümkün değildir. Burada temel unsur TSK'nın işleyişi ve güvenilirliği ile ilgilidir. Bu konuda çok ciddi itham ortaya atılmış ve belge ortaya çıkmış bu metin hükümet tarafından ciddiye alınmış ve önemsenmiştir. Bu belgeyi iktidara bir komplo olarak görmüştür. Yargıya başvurmuştur" dedi.

Baykal şöyle devam etti:

"Ortada ciddi bir itham var ama bunun ne olduğu ile ilgili bir bilgiye sahip değiliz. Bu ya iddia edildiği gibi TSK'nın hazırladığı ciddi bir belgedir. Ya da bu belge Genelkurmay'uın resmi bilgisi ile hazırlanmamıştır ama TSK'nın bazı mensuplarının işbirliği ile yapılmıştır. Eğer böyle ise bu da fevkalede vahim bir tablo yaratmaktadır. Ya da Türkiye'yi ayağa kaldıran bu belge tamamen bir psikolojik savaş hareketinin bir ayağı olarak TSK'yı küçük düşürmek amacıyla hazırlanmış bir belgedir.

Burada da bunun gereklerinin yapılması şarttır. Başbakan bunu demokrasi ile ilgili bir saldırı kabul etti ve yargıya başvurdu. Ama bu konuda biz 12 gündür bir şey bilmiyoruz. Dün AB elçilerine “Bu Türkiye'yi sarsmamıştır birlik ve beraberlik içerisindeyiz” diye mesajlar vardır. Ne olmuştur?

TSK'da bir örgütlenme var mıdır, bu konuda bir şey yok ama tepede uyum var. Bu uyumu tepedekiler paylaşsa da biz de hiçbir şey olmadığını öğrensek. Sayın Kıdemli Kurmay Albay görevinde oturmaya devam ediyor. Ortada belgelerle ilgili tartışma yaşanıyor.

Belge bir fotokopi mi orjinal mi? Bu netleşmiş değil. Bunun aslı vardır ve emniyettedir sözlerini de ortaya attıklarını biliyoruz. Bu fotokopi olarak avukat yazıhanesinde bulundu ama eğer aslı varsa emniyette bulunan fotokopi dışında emniyetin bir başka bilgisi var demektir. Aslı mıdır fotokopisi midir? Bilmiyoruz. Avukatın parmak izi var mı yok mu? Bilmiyoruz...

Biz bunu hazmetmek istemiyoruz. Böyle belgeyi içimize sindirmeye hazır değiliz. Eğer varsa gereği yapılsın ama eğer yoksa, tertip ise Genelkurmay Başkanı’nın ‘Doğru değilse yapacaklarımızı görürsününüz' sözünün karşılığını görmek istiyoruz.

Albay yerinde eğer birşey yoksa o zaman neden kıyamet koptu? Nereden çıktı? Bunu bu kadar kurcalamayalım mı deniyor. Ben umudumu kaybetmedim. Kısa sürede gerçek kamuoyuna net biçimde ifade edilecektir. Bundan kimsenin kurtulmasına imkan yoktur. Biz gerçeğin derhal ortaya çıkmasını istiyoruz...

Unutalım mı? Unutursak bir süre sonra ne olacak? Hangi aldırmamazlıkla buraya geldik acaba? Türkiye'nin cesarete ihtiyacı var."

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...