Baykal: Bilhassa ananızı alın, sandığa gidin

CHP lideri Baykal, vatandaşların yerel seçimlerde mutlaka oy kullanmasını isteyerek, ''Çoluğunuzu, çocuğunuzu, eşinizi, babanızı ve bilhassa da ananızı alın ve sandığa öyle gidin'' dedi.

Anadolu Ajansı 17.03.2009 - 17:11

Baykal, partisince Niğde Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen mitingde yaptığı konuşmada, meydanda toplanan vatandaşlara, ''Nasılsınız? Halinizden memnun musunuz? Borçlarınızı ödeyebiliyor musunuz? Çiftçinin hali nice?'' diye sordu.

Tarımda girdi maliyetlerinin çok arttığını, buna karşılık çiftçinin ürününü değerinden satamadığını belirten Deniz Baykal, şöyle konuştu:

''Çiftçinin tarlasını sulamak için kullandığı su ve elektrik zamlı. Çiftçi bunun altından kalkamıyor. Elektrik borcunu ödeyemeyen çiftçiye haciz geliyor. Sanayide kullanılan elektrik, tarla sulamada kullanılan elektrikten daha ucuz. Yani Hükümet, sanayiciyi elektrik parasını az alarak destekliyor. Çiftçiye bu destek yok. Çiftçinin borcu 158 milyon TL olmuş. Çiftçi haciz belasından kan ağlıyor, kan.''

Başbakan Erdoğan'ın ''Kredi kartı borçluları samimi ve dürüst değil'' dediğini anımsatan Baykal, ''Halk ıstırap içinde kıvranıyor. Kredi kartını ihtiyacı için kullanmış, ama ödeyecek gücü yok. Sen bu insanlara nasıl dürüst değiller, samimi değiller dersin. Bu insanlar senin ülkenin insanları'' dedi.

İŞSİZLİK PATLADI
Türkiye İstatistik Kurumunun açıkladığı işsizlik rakamlarına da değinen Baykal, ''Açıklanınca görüldü ki Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en büyük rakamlarına ulaşılmış. Ama bu rakamlar da gerçeği yansıtmıyor. Vatandaşların yaşadığı gerçek işsizlik oranı, yüzde 20'dir. Yani işsizlik patladı'' diye konuştu.

Deniz Baykal, Türkiye'nin önüne 3 hedef koyduklarını, bunların, insan, iş ve aş olduğunu vurguladı. Devletten önce insanın geldiğini ve CHP olarak ''Önce İnsan'' dediklerini kaydeden Baykal, şunları söyledi:

''Devletten önce insan gelir. Her zaman ve her yerde önce insan. Türkiye'de herkes eşit. Hepimiz biriz, kardeşiz ve beraberiz. Yani bu Anadolu kültürüdür. İnsanımız senden buzdolabı, kanepe istemiyor. Başbakan'ın otobüsünden dağıtılan oyuncağı istemiyor. İş istiyor, iş.''

AK Parti Hükümeti döneminde yolsuzlukların arttığını iddia eden Baykal, eskiden ferdi olarak görülen yolsuzluk olaylarının şimdi mevzuatla, kanunla yapıldığını ileri sürdü.

CHP lideri Baykal, ''Dernekler kuruyorlar, vakıflar kuruyorlar. Bunlar aracılığıyla vatandaşın dinini istismar edip, para topluyorlar ve bu paraları kendi menfaatleri için kullanıyorlar. Bunlar haşa, Allah'ı da, Kur'an-ı Kerim'i de aldatmaya çalışıyorlar'' dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın son zamanlarda kendisini hedef alan sözler sarf ettiğini de belirten Baykal, konuşmasına şöyle devam etti:

''Başbakan, Deniz Baykal'la yatıyor, Deniz Baykal'la kalkıyor. Başka işi gücü yok. Bir baba, bir gün oğluna (Sen adam olmazsın) demiş. O çocuk da okumuş ve vezir olmuş. Bir gün adamlarını göndermiş ve yaka paça babasını huzuruna aldırmış. (Bak baba, sen adam olmazsın demiştin, ama ben vezir oldum) demiş. Babası da yıllar önceki sözüne dayanarak, (Ben sana vezir olamazsın, demedim ki adam olamazsın demiştim. Görüyorum ki hala adam olamamışsın) cevabını vermiş. Yani bazıları 40 fırın ekmek de yeseler, adam olamazlar.''

Deniz Baykal, 29 Martta yapılacak yerel seçimlere herkesin katılmasını ve oy kullanmasını da istedi. Seçimlerde AK Parti Hükümetinin vatandaştan gereken cevabı alacağını ifade eden Baykal, ''Çoluğunuzu, çocuğunuzu, eşinizi, babanızı ve bilhassa da ananızı alıp sandığa öyle gidin'' dedi.

Yüksek Seçim Kurulunun aldığı bir kararla nüfus cüzdanında kimlik numarası yazılı olmayan vatandaşların oy kullanamayacaklarını da hatırlatan Baykal, sözlerine şöyle devam etti:

''Siz tedbirinizi alın ve nüfus cüzdanlarınıza TC numaranızı yazdırın. Ancak bizler, Yüksek Seçim Kuruluna müracaat edeceğiz ve bu saçma kararını geri çekmesini isteyeceğiz. Bir insan yıllarca o nüfus kağıdıyla yaşamış, işlemlerini yapmış. Şimdi niye TC numarası istiyorsunuz? Böyle saçmalık olur mu?''

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...