Baykal: Böyle adalet olur mu?

'Böyle adalet olur mu?' diye soran CHP lideri, Deniz Feneri ile Ergenekon soruşturmasına değinerek tercümenin gecikmesine, yayın yasağına, son gözaltılara vurgu yaptı.

17.04.2009 - 20:34

Baykal: Böyle adalet olur mu?

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Aydın programı kapsamında İncirliova, Koçarlı ve Kuşadası ilçelerini ziyaret etti.

İncirliova Belediyesi önünde halka seslenen Baykal, ekonomide gelinen noktayı uzun süredir açıklamaya ve hükümeti uyarmaya çabaladıklarını da ifade ederek, ''AK Parti iktidarı, 7 yıl önce büyümekte olan ve büyümeye ihtiyacı olan bir ülkeyi emanet alarak, Türkiye'yi bu süre sonunda küçülen bir ülke haline getirdi.

'Kriz bizim krizimiz değil başkalarının, Amerika'nın... Bizi teğet geçecek' dediler. Görüldü ki Amerika'dan çok Türkiye'ye zararı oldu. Amerika küçülmedi, Türkiye küçüldü. İktidar partisinin adında yer alan kalkınma kelimesinin ekonomide gelinen noktayla ne anlama geldiği ortaya çıktı. Yaşanan son hukuksuzlarla adaletin de olmadığı görüldü'' dedi.

DENİZ FENERİ, ERGENEKON
Deniz Feneri davasının halen başlayamadığını, tercüme yapıldığı gerekçesiyle beklendiğini öne süren CHP lideri, ''Bunca zaman geçti, dava hala başlamadı. Bu kadar zamanda Almanya'daki mahkeme davayı sonuçlandırıp suçluları cezaevine koydu ve 'Asıl suçlular Türkiye'de' dedi. Bizimki dosyayı tercüme edip davayı açamadı. Böyle adalet olur mu?

Bak şimdi bir dava nedeniyle bu memleketin en namuslu, en dürüst aydınlarını gözaltına aldılar. Vatan millet için gözünü budaktan sakınmayacak insanları o bahane bu bahane gözaltına aldılar. Ergenekon Davası her gün televizyonlarda her gün gazetelerde. Deniz Feneri'ni görüyor musunuz? Niye, yayın yasağı var. Yayın yasağı oluyorsa adaletin gereği yerine getiriliyormuş. Deniz Feneri'ne yayın yasağı koyuyorsunuz da suçlu olup olmadığı bilinmeyen bu memleketin namuslu insanlarına niye yayın yasağı koymuyorsunuz?" şeklinde konuştu.

"ADALET İKTİDAR PARTİSİNİN ADINDA VAR"
Aydın'ın ilçeleriyle birlikte yerel seçimde yaptığı tercihle Türkiye'nin de önünü açtığını, ülke siyasetinin gidişatına yön verdiğini ifade etti.

Alınan sonuçların ülke çapında 'memleket nereye gidiyor?' kaygısı taşıyan birçok insana da mesaj gönderdiğini savunan Baykal, ''Kararınız, tüm Türkiye'yi etkiledi. Herkes şimdi 'Aydın'ın, İzmir'in, Antalya'nın, Trakya'nın, Ege'nin, Akdeniz'in bir bildiği var, bunlar buraya yöneliyorsa bunun bir anlamı vardır' diyor. Siz, Türkiye'nin geleceğisiniz Türkiye için bir umut ışığı yaktınız'' dedi.

Baykal, "Adalet, Türkiye'de iktidar partisinin adında var. Bir aldatmaca olduğu bundan daha iyi anlatılamaz. Bir aldatmaca ile karşı karşıyayız. Ama merak etmeyin bu ülkede adalet de kalkınma da olacak'' ifadelerini kullandı.

KOÇARLI'YA ZİYARET
Baykal, konuşmasının ardından seçimin iptal edildiği Koçarlı ilçesini ziyaret etti. Bir kahvehanede halka seslenen Baykal, CHP'nin Aydın'da 22 belediye başkanı bulunduğunu, yakın bir dönemde yapılacak seçimle buna Koçarlı'nın da ekleneceğine ve sayının 23'e çıkacağına inandığını belirtti.

Daha sonra Kuşadası'na geçerek belediye binası önünde halka seslenen Baykal, Kuşadalıları tercihlerinden dolayı kutladığını, buradan verilen mesajın tüm Türkiye'ye ulaştığını söyledi.

Baykal'a, CHP Grup Başkanvekili Kemal Kılıçdaroğlu, İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Aziz Kocaoğlu ve Aydın Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu eşlik etti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...