Baykal: CHP'yi dizayn etme çabaları var

CHP'nin eski genel başkanı Deniz Baykal, Türkiye ve parti dışından bir takım çevrelerin, yeni yönetimin gelmesini fırsat bilerek CHP'yi yeniden dizayn etme gayreti içine girdiğini iddia etti.

Baykal: CHP'yi dizayn etme çabaları var

CHP'nin eski lideri Deniz Baykal, hafta sonu yapılacak kurultay öncesi NTV Ana Haber'de Can Dündar'ın konuğu oldu.

Kurultaya çarşaf listeyle gidilmesi isteğini tekrar eden, kendisinin niye bunu yapmadığını açıklayan Baykal, CHP'de eksen kayması olup olmadığıyla ilgili de bir saptamada bulundu.

Yeni yönetimin iş başına gelmesiyle Türkiye ve parti dışında bir takım çevrelerin, CHP'yi yeniden dizayn çabasına girdiğini belirten Baykal, partinin kimliğinin korunması gerektiğini söyledi.

18 Aralıkta yapılacak CHP kurultayında, parti yeni meclisini seçecek.

Kemal Kılıçdaroğlu kadar, kurultayda gözler eski genel başkan Deniz Baykal ve genel sekreter Önder Sav'da da olacak.

Bugüne kadar çarşaf liste görüşünü savunan ve "Önceki iki uyarım dinlenmedi ve gelinen nokta ortada. Çarşaf liste de üçüncü uyarım" diyen Deniz Baykal, NTV'de kurultayı ve CHP'nin geleceğiyle ilgili düşüncelerini anlattı.

Ana Haber'de Can Dündar'ın sorularını yanıtlayan Baykal'ın en dikkat çekici açıklaması, 'CHP'ye yönelik dizayn çabaları' olduğuydu.

Yeni yönetim geldikten sonra bir takım açılımların ve yenileşme çabalarının sergilendiğini ve bundan sonra da bunların olacağını söyleyen Baykal, bunun bir taraftan da dikkat edilmesi gereken bir olay olduğunu dile getirdi.

"CHP'ye yönelik olarak, Türkiye'nin içinden ve dışından; partinin dışından pekçok çevrenin, CHP'nin nasıl bir parti olması gerektiğiyle ilgi kafalarında çok iddialı fikirler olduğunu biliyorum" diyen Baykal, şunları söyledi:

"YENİDEN ŞEKİLLENDİRMEK İSTİYORLAR"
"CHP'yi yeniden yapılandımak, şekillendirmek istiyorlar. Bunu bir CHP'li olarak istedikleri kanaatinde değilim. Çünkü CHP'li değiller, hiçbir zaman olmadılar ve bundan sonra da olacaklarını zannetmiyorum... Bunların Türkiye'nin siyasi yapılaşması bakımından uygun bir CHP tasavvurları var.

(Kim bunlar sorusuna "Ayrıntılarına girmeyelim orası ayrı bir dünya. Hepimiz biliyoruz kim olduklarını' cevabını verdi.)

Bu dünyanın, CHP'yi dizayn etme hevesi, arzusu, talebi ve baskısı var. Bu baskılar bütün yönetimlere şu veya bu sebeple yapılır. Bizim izlediğimiz politikalar da olmuştur; 1 Mart politikası gibi... (Genel başkanlıktan ayrılmanıza neden mi? sorusuna "Ben ona komplo diyorum ve onun iç-iktidarkaynaklı olduğu kanısındayım" yanıtını verdi)

Yeni yönetime destek ve katkı vererek, birden bire onu sahiplenerek 'her türlü şey yapılıyor' denerek... Bundan ben de memnuniyet duyuyorum ama bunun sınırının iyi çizilmesi lazım. Bu işi, CHP'nin kimliğinin, karakterinin, ilkelerinin, değerlerinin tahrip olmasına taşımamak lazım.

"İÇERİDEN DE UZANTI BULUYORLAR"
Dışardan bunu yapanlar elbette içeriden de uzantılar buluyorlar. Siyasette bir bakarsın birileri en esaslı CHP'li olarak çıkmış. Peki ne zaman bu arkadaş mücadele vermiş... Son MYK'da 12. maddeye göre üye yaptık, şimdi genel başkan yarıdmcısı noktasına gelmemelidir. Geldi diye söylemiyorum ama gelme ihtimali bu partide çok ciddi bir tedirginlik konusudur.

(Genel Merkez bu durumun farkında değil mi?) Olabilir. Giderek farkına vardığını ve genel başkanın, blok liste hazırlansa da bu duyarlıkları dikkate alacağını tahmin ediyorum.

Partinin kimliğini korumak gerektiğine inanıyorum. Bu duyarlıklık noktasında hareketlenme kendisini göstermezse, çok rahatlıkla tepeden inme şeklinde, kulis ilişkileriyle, dost temasları sonrasında ortaya çıkan oluşumlarla karşılaşılır. 'Genel başkan nasıl uygun görüse öyle yapsın' diyenler, bir düre sonra ortaya çıkacak blok listeyle 'bu nereden çıktı' diye soracakları insanların, en üst noktada partinin sözünü söyler hale geldiklerini görmeye başlarlar.

...Kurultayda seçilme şansı olmayan insanların, genel başkanın otoristesinin arkasına saklanarak, listesinde yer alarak seçilmeyi denemeleri ve bunun önümüze bir gerçek olarak çıkması önemli sonuçlar doğurur..."

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...