Baykal: Cumhurbaşkanı daha cesur olmalıydı

CHP Genel Başkanı, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün 'mayın yasası'nı onaylayarak beklentilerin tersine hareket ettiğini belirtti.

Anadolu Ajansı 17.06.2009 - 19:54

Baykal: Cumhurbaşkanı daha cesur olmalıydı

BBP Genel Başkanı Yalçın Topçu ve beraberindeki heyetle Parti Genel Merkezi'nde görüşen CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından onaylanan 'mayın yasası' hakkında açıklamalarda bulundu.

''Cumhurbaşkanı'nın bu kararı milletin beklediği karar olmamıştır'' diyen Baykal, ''Keşke Cumhurbaşkanı ezberi şaşırtabilseydi. Cumhurbaşkanlığı makamı her türlü siyasi duygunun, düşüncenin ötesinde memleketin milli menfaatlerini, uzun vadeli yararlarını, Anayasal, hukuki durumu dikkate alarak bir cesur karar alabilmiş olsaydı. Hepimiz bu bekleyiş içindeydik. Ben inanıyorum ki Cumhurbaşkanı böyle bir karar almış olsaydı, Türkiye'nin kendisine olan güveni, geleceğine olan inancı ve siyasete olan saygısı çok daha yüksek düzeyde olurdu. Bu olmadı. Anlaşılıyor ki siyasetin kendi kısıtlamaları, mecburiyetleri, bağımlılıkları milli menfaatlerin bu noktada bile takdir edilmesine imkan vermemiştir'' ifadelerini kullandı.

Yasada mayınlı arazilerin temizlenmesine ilişkin bu işi yabancı bir firmanın yapması ve arazilerin bu firmanın kullanımına bırakılması maddesinin, uygulanabilirliği olmadığını dile getiren Baykal, ''Bize tanınan yetkiyi kullanacağız. Konuyu Anayasa Mahkemesi'ne götüreceğiz'' diye konuştu.

Üçüncü maddenin uygulanmasını ''vahim bir hata'' olarak nitelendiren Baykal, Türkiye'nin bu hataya düşmeyeceğine inandığını söyledi.

Öte yandan Baykal, BBP genel Başkanı Yalçın Topçu'ya eski Genel başkanları Muhsin Yazıcıoğlu'nun yaşamını kaybettiği helikopter kazasıyla ilgili süreci dikkatle, sabırla takip ediyor olmalarının saygıyı hak eden bir davranış olduğunu ifade etti.

Baykal, kazanın aydınlığa kavuşması için gereken desteği CHP olarak yerine getirmeye hazır olduklarını dile getirdi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...