Baykal: Erdoğan'a yazılı cevap vereceğim

CHP lideri Baykal, Başbakan Erdoğan'ın demokratik açılımla ilgili mektubuna yazılı cevap vereceğini açıkladı.

04.10.2009 - 14:55

Baykal: Erdoğan'a yazılı cevap vereceğim

Demokratik açılımda 'mektuplu siyaset' süreci yaşanıyor.

Başbakan Tayyip Erdoğan. AK Parti kongresinin ardından CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'a bir mektup yazarak randevu talep edeceğini açıkladı.

Deniz Baykal, Antalya'dan Malatya'ya geçerken uçakta bir grup gazetecinin konuyla ilgili sorularını yanıtladı.

Baykal, "Yazılı başvuruya yazılı yanıt vermek nezaket gereğidir. Başbakan'ın mektubunu cevapsız bırakmak olmaz" dedi.

CHP liderinin yanıtını ise Başbakan'dan gelecek mektubun içeriği belirleyecek.

Uykusuz dergisinden alınmıştır. Uykusuz dergisinden alınmıştır.

Baykal, Başbakan'ın mektubunun gelmesi durumunda cevap yazmadan önce kurmayları ile bir durum değerlendirmesi yapacak. Salı günü partisinin CHP grubunu toplayacak; çarşamba günü ise parti meclisi toplantısı yapacak.

CHP Genel Başkanı, başbakana vereceği yazılı cevapta partisinin Kürt sorununa bakışını ve pozisyonunu anlatmaya hazırlanıyor.

EVET, HAYIR YA DA...
Baykal, görüşme talebini kabul edip etmeyeceği konusunda gazetecilere net yanıt vermedi. CHP kulislerinde Baykal'ın yazacağı mektupta Başbakan'ın görüşme talebine mektubun içeriğine göre "evet", "hayır" ya da "şartlı evet" diyebileceği belirtiliyor.

CHP lideri, daha önce yaptığı açıklamalarda demokratik açılım çerçevesinde atılacak adımlar konusunda ayrıştırıcı değil bütünleştirici olunması gerektiği mesajını vermiş, milli birlik ve bütünlüğe zarar verecek adımlardan kaçınılması gerektiğini belirtmişti.

Baykal'ın mektubunda Başbakan'ın bu görüşleri kabul etmesi durumunda kendisi ile görüşmeye hazır olduğunu belirtmesi bekleniyor.

CHP liderinin kurmayları ile yaptığı değerlendirmede "Süreci bizimle ciddi müzakere etme yaklaşımına sahip olduklarını görürsem kabul ederim" dediği de belirtiliyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...