Baykal: Ergenekon sancısı başladı

CHP lideri Deniz Baykal Ergenekon soruşturmasıyla ilgili değerlendirmelerinin haklılığının görülmeye başlandığını, hükümetin içine kadar pek çok kesimden, yaşanan sürece itirazlar geldiğini söyledi.

21.04.2009 - 15:10

Baykal: Ergenekon sancısı başladı

Baykal partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada önce KKTC seçimlerine değindi,

Baykal "So dönemde seçimler AKP'nin müdahae ettiği bir hale gelmişti. Kıbrıs yeniden şekillendirilmek istenmişti. Buradan giden vekil ve bakanların oradaki yarışa doğrudan müdahele edilmesi görüldü. Kıbrıs'ta hukuku korumanın en önemli yolu siyasi iradeye saygı göstermektir.

Kıbrıs'ta hak ve hukuka sahip çıkılacağı konusunda önemli sözler verilmişti. AB'nin KKTC'ye yönelik politikasının, tecritin ortadan kalkması umutla beklenmişti. Ama geçen sürede bu vaatlerin içeriği boş olduğu görülmüştür. Kıbrıslılar bir hayal kırıklığına girmiş ve bu ruh hali seçime yansımıştır."

GÜL AZERBEYCAN'A GİTMELİ
Baykal Ermenistan'la müzakerelerin Azerbaycan'la ilişkileri sozduğuna dikkat çekerek şunları söyledi: "Ermenistan ile ilişkilerimizin sağlıklı hale gelmesi hepimizi mutlu eder ama Azerbeycan'la ilişkilerinde çok ciddi sorunlar var. Orada bir işgal var. Azerbeycan'ın Türkiye'ye bir kırgınlık içinde olduğu ortada. Azerbeycan medyası artık Türk filmlerini bile vermez olmuştur. AKP kaş yapayım derken göz çıkarmıştır. Problemi bizzat kendisi yaratmıştır.

Çok ağır bir hata yapıldı. Azerbeycan'la aramız bozulursa bir daha düzelmez. Derhal Gül Azerbeycan'a gitmeli, Aliyev'le bir araya gelmeli bu kırgınlığı ortadan kaldırmalıdır. Türkiye Somaliye gösterdiği ilgiyi Azerbeycan'dan esirgeyemez."

ERGENEKON SANCISI BAŞLADI
Ergenekon'da son gözaltıların gerçekleri su yüzüne çıkardığını belirten Baykal şöyle konuştu: "Ergenekon’la ilgili değerlendirmelerimizin ne kadar haklı olduğu ortaya çıkıyor. Bu davanın siyasi intikam ve siyasi hesaplaşma davasına dönüştügünü bir yılı aşkın süredir söylüyoruz. Başlangıçta buna tek taraflı diyenlerin şimdi fikirleri değişiyor. Her çevreden insanlar bu kadar da olmaz diyor.

Yargıtay Onursal Başkanı Sami Selçuk 40 yıllık hayatımda böyle iddianame görmedim dedil.

Ucu açık iddianame dünya ceza hukuku tarihine katkıdır. Eskiden arkası yarın vardı. Dizi yapar gibi iddianame olur mu? İddianamenin başı sonu belil olacak, kapsamı, hukuku, tanıkları, ithamları belli olacak. Var mı? Yok. Yüzlerce isim var. Herkes var. Yargılama mahkemede değil kamuoyu önünde yapılsın isteniyor. Bu kadar yanlıştan doğru çıkmaz.

Kim darbe yapıyor, sor. Sormazsan namertsin. Devlet yönetiminde yer alıp çeteleşmiş olanlardan hesabını soruyormusun, sor. Sormazsan namertsin. Güneydoğu’da faili meçhullerle karışmış olanlardan sor. Sormazsan namertsin.

Ama kim var? Türkan Saylan, Mehmet Haberal gibi Atatürkçü , Türkiye’nin yüz akı, Atatürkçüler gelsin. Bu toplumda tepki yaratıyor. Herkes bir yernde uyanıyor. Biz önceden gördük. Van’da da öyle oldu.

Anayasa’nın 138. maddesi yargıyı etkilemek üzere talimat vermeyi yasaklıyor. Biz eleştiri hakkını kullanıyoruz. Yargıyı hukuka saygımdan dolayı eleştiriyorum.

Sami Selçuk 'Ergenekon Davası A’dan Z’ye siyasallaştı' diyor. Evet öyle oldu. Bunu yargıyı etkilemek için mi söylüyor. Hayır. Böyle bir şey olmaz diyor.

YÖK Başkan Vekili İzzet Özgenç 'Ben savcı olsam zorla getirmem' diyor. Burada mesele bu; zorla getirme.

Bir Ergenekon sancısı başladı. İnsanlar bu savcıyı diye getiriyor. Meclis Başkanı 'Bu yöntemler iyi olmuyor' dedi. . Herkeste o sancı var. İş hükümete yansıdı. Hükümetin içinden birileri sancıyı yansıtma durumuna geldi. Söylenenler doğrudur demiyorum. Canı sıkılıyor. Vicdan sahibi herkesin canı sıkılıyor.

Türkiye büyük bir sınavdan geçiyor. Ciddi hukuk ihlalleri var. Yargı bağımsızlığı tahrip edildi. Kadrolaşma yargıya taşındı.

UMUT HAKİMLERDE
Artık umut hakimlerdedir. Bu noktada Türkiye’yi bir hukuk lekesinden kurtarma şansı sadece hakimlerin elindedir. Bu Ergenekon dönemi de bizim toplulumuzun bir büyük şerefli mücadelesi olarak gelecekte hatırlanacaktır.

Ergenekon Türkiye’yi tutsak almak için planlanmışıtır. Ama tarihteki efsanede olduğu gibi Türkiye’nin çıkış yolu ocaktır. Umutsuzluktan, karanlıktan çıkış kapısı olacaktır Ergenekon. Türkiye Ergenekon’la hak ettiği hukuk düzenine kavuşacaktır.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...