Baykal: Hedefte Cumhuriyet var

CHP lideri Baykal, Ergenekon soruşturmasında son dalga operasyonlarını ‘Cumhuriyetle hesaplaşma’ olarak yorumladı. Baykal “Uyarmak istiyorum; bu gidiş iyi bir gidiş değil” dedi.

10.01.2009 - 19:22

Baykal: Hedefte Cumhuriyet var

Deniz Baykal, CHP Genel Merkezi’nde düzenlediği basın toplantısında Ergenekon soruşturmasında yaşanan gözaltıları değerlendirdi.

Baykal şöyle konuştu:

“Bulunduğumuz durumda hukuki bir davayla değil siyasi bir davayla karşı karşıya bulunduğumuz gerçeği ortada. Bu davada yasanın uygulanmasının gerekleri değil yasayı kullanarak belli bir siyasi hesaplaşmanın yöntemi uygulanmaktadır. Böyle bir sistematik tablo hiçbir demokratik hukuk devletinde olmaz.

"HUMEYNİ VE HİTLER DÖNEMİNDE OLUR"
Çok açıktır ki ancak rejim değişikliği yaşanan ülkelerde ve böyle dönemlerde bu tablo yaşanır. Humeyni öncesi ve sonrası, Hitler öncesi ve sonrası gibi. Birden bire toplumun değerler sistemi yer değiştirir. Hukukun icabını yerine bir siyasi intikam arayışı sözkosunudur.

"İNTİKAM OPERASYONU"
Bu bir intikam operasyonudur. Bir hesaplaşma söz konusudur. Bu uygulama çağdaş hukuk uygulamalarına sığdırılamaz. Demokratik devletlerde böyle şey olmaz. Dava açılacak, ortada iddianame yok. İnsanlar 1,5 yıl gözaltında kalacak. Gözaltında olanlar hastalanacak, ölecek. Böyle bir şey olur mu? İkinci iddaname hale ortada yok. Parsel parsel adelet olmaz. Başı belirsiz, sonu belirsiz tutuklamalarla bir siyasi hesaplaşma sürdürülüyor.

"CUMHURİYETLE HESAPLAŞMA"
Bu hesap gözaltına alınanlardan sorulmuyor. Hesap onların temsil ettiği ilkelerden ve değerlerden soruluyor. Burada cumhuriyetle hasaplaşılmaktadır.

Cumhuriyeti savunacaklara gözdağı veriliyor. Bu çaba sadece bir hukuk anlayışıyla götürülmüyor. Toplumun çeşitli noktalarda suç ilişkisinde olan kişiler, saygın isimlerle aynı potanın içine sokularak siyasi mahkum etme, harcama yapılıyor.

"SAYGIN İNSANLAR MAFYAYLA AYNI SEPETE KONULUYOR"
Bu davaya hedef seçilmiş olan dürüst, ahlaklı laik, cumhuriyete hizmet eden insanlar bir takım mafya ilişkilerindeki insanlarla aynı sepete konularak hesap soruluyor. Bu davanın arkasında iktidar vardır. Bunu başından beri söyledim.

"BU GİDİŞ İYİ DEĞİL"
Herkese içinden geçmekte olduğumuz dönemde şunu söylüyorum bu gidiş iyi bir gidiş değildir. Hepimiz bu konuyu içimizde çok özel bir sorumluluk duygusayla değerlendirmeliyiz. Bu gidişin sonu da iyi değildir. Bu gidiş bu projeyi yapanlar ve uygulayanlar için iyi bir gidiş değildir. Bu projeyi izleyenler için de iyi bir gidiş değildir. Toplumumuza alarm vermek istiyorum.

"SANDIKTA DUR DİYELİM"
Bu bir siyasi hegamonyanın hakimiyet oluşturma anlayışıdır. Din istismarını da temel alan bir anlayışla böyle bir hegamonya kurulmak isteniyor. Hedefte cumhuriyet vardır. Cumhuriyetin savunulması ihtiyacı her zamankinden daha fazladır. Sandıkta tepki göstererek cumhuriyete sahip çıkalım. Yerel seçimde halkımız gereken tepkiyi göstermelidir.

"GERÇEK HUHUKA İHTİYAÇ VAR"
Hukuk adına yapılan herşeyi kabul edemeyiz. Hukuk siyaset tarafından iğfal edilir. Hukuk çıkar yoluyla da iğfal edilir. Zaman zaman iğfal edilmesi hukukun önemini kaybettirmez. Gerçek hukuk işlesin istiyoruz.

"ÇAĞRIMIZ HALKA"
Bizim başka bir yerden çare bulunmasına ilişkin bir çağrımız yok.O defter kapalı.Böyle bir düşüncemiz kesinlikle yoktur. Görev halkındır. Başka umut yoktur.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...