Baykal için 'geri dön' mitingi

Türkiye'nin çeşitli illerinden gelen CHP il gençilk kolları üyeleri, istifa kararını geri alması için partinin genel merkezinden Deniz Baykal’ın evine kadar yürüdü. Açlık grevi yapan grup ise eylemine son verdi.

Anadolu Ajansı 15.05.2010 - 13:25

Türkiye'nin çeşitli illerinden gelen CHP il gençilk kolları üyeleri, istifa kararını geri alması için partinin genel merkezinden Deniz Baykal’ın evine kadar yürüdü. Açlık grevi yapan grup ise eylemine son verdi.


CHP il gençlik kolları üyeleri, eski CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın tekrar genel başkanlık görevine dönmesi talebiyle CHP Genel Merkezi önünde toplandı.

CHP’liler genel merkezin bahçesinde DenizBaykal'ı destekleyen ve hükümet aleyhinde sloganlar attı.

Gençlik kolları üyelerinin, ''Biz senin için geldik, sen de bizim için dön'', ''Komplocular Deniz'de boğulacak'', ''Yetim kalmak istemiyoruz'', ''Yalnız değilsin, yanındayız. Dön ne olur'' pankartlarını açtığı görüldü.

Partililer, bekleyişleri sırasında türküler eşliğinde halaylar çekti ve zaman zaman ''İnadına Baykal, inadına sol'' sloganları attı.

Partililer daha sonra yaklaşık 50 otobüslük konvoyla Baykal'ın evine doğru yola çıktı.

Polis eskortu eşliğinde, Eskişehir yolunu izleyerek Beysukent'e gelen partililer, Beysukent girişinde otobüslerden inerek, Baykal'ın evinin bulunduğu sitenin önüne kadar yürüdü.

Baykal'ın göreve dönmesi için evinin bulunduğu site önünde bekleyen gruptakiler Baykal'a yönelik ''Ya sen buraya, ya biz oraya'' şeklinde slogan atmaya başladı.

Bir süre sonra grubun bir bölümü site girişindeki güvenliği aşarak Baykal'ın evine doğru ''İnadına Baykal, inadına sol'' sloganıyla koştu.

Evin etrafında toplanan grup üyeleri burada, ''Mustafa Kemal'in askerleriyiz'' gibi sloganlar atmaya devam etti.

Baykal'ın, kendisine gösterilen ilgiye teşekkür ettiği ancak evden çıkmayacağının duyurulması ve bazı partililerin ısrarlı tavrıyla kalabalık evin önünden uzaklaştırıldı. Grup, sitenin dışına çıktı. Bu sırada, olay yerine çevik kuvvet ekipleri geldi.

DENİZ GEZMİŞ BENZETMESİ
Öte yandan, CHP Gençlik Kolları Genel Başkanı Yunus Emre, sitenin önünde yaptığı konuşmada, iktidarın ''tek adam saltanatı istediğini'' savunarak, Deniz Baykal'a bir komplo kurulduğunu öne sürdü.

Yaşananların cumhuriyete yönelik bir saldırı olduğunu iddia eden Emre, ''Bu saldırı hepimize yapılmıştır. Çünkü hepimiz Deniz Baykal'ız'' dedi.

Emre, ''İnadına Baykal, inadına sol'' demeye geldiklerini belirterek, Baykal'ın bu sese kulak vermesini istedi.

Yunus Emre, ''Türkiye bir Deniz'ini kaybetti, ikincisini kaybetmeyecek'' diye konuştu.

Daha sonra İzmir ve Ankara İl Gençlik Kolları başkanları da birer konuşma yaptı.

Konuşmaların ardından CHP'nin Ankara, İstanbul, İzmir gençlik kolları başkanlarıyla CHP Gençlik Kolları Genel Başkanı, evine gittikleri Baykal'la bir süre görüştü.

Partililer daha sonra otobüslere binerek sitenin önünden ayrıldı.

Eylem süresince sitenin önündeki Seyfi Saltoğlu Bulvarı trafiğe kapatıldı.

AÇLIK GREVİ SONA ERDİ
Bu arada, Baykal'ın, açlık grevi yapan gençlerle görüşmesi ve grevi sonlandırmalarını istemesi üzerine, açlık grevi yapan grup eylemine son verdi.

Açlık grevi yapan gruptaki Derya Yetişen, Baykal'la yapılan görüşmeden önce baygınlık geçirdi. Yetişen, otomobille hastaneye götürüldü.

Öte yandan, CHP Genel Merkezinden, açlık grevindeki gençlerin, greve son verdikleri sıradaki açıklamaları konusunda yapılan yazılı açıklamada, ''Aydınlık Orucu'' adı verilen grevin, oturma eylemi olarak, CHP Kurultayı gününe kadar devam edeceği bildirildi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...