Baykal: Kürt sorununu el birliğiyle çözebiliriz

CHP MYK toplantısında, 'Kürt sorununun çözümünde tarihi fırsat' açıklamaları değerlendirildi.

Anadolu Ajansı 22.05.2009 - 20:19

Baykal: Kürt sorununu el birliğiyle çözebiliriz

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, herkesin terörden uzak durması gerektiğini belirterek, ''Bu dönemde bir hata yapmazsak, sorunu el birliğiyle çözebiliriz'' dedi.

CHP Merkez Yönetim Kurulu Genel Başkan Deniz Baykal başkanlığında toplandı.

Alınan bilgiye göre toplantıda, gündemdeki konuların yanı sıra 'Kürt sorununda çözüme yaklaşıldığı, tarihi fırsat yakalandığı' yönündeki açıklamalar değerlendirildi.

''CHP'nin bu söylemlerin arkasında ne olduğunu öğrenmeye yönelik çabalarının sürdüğünü'' ifade eden Baykal, ancak konuya ilişkin netleşme olmadığını ifade etti.

''Çözüme yaklaşıldığı yönünde açıklama yapanların bu çözümün ne olduğuna ilişkin somut bilgi ortaya koymadıklarını'' belirten Baykal, CHP'nin, önerilerin ne olduğunu anlamak için sorular

sorduğunu, çözümü zorlaştırmak gibi bir eğilimi bulunmadığını kaydetti.

Açıklamalardan kamu kurumları arasında çözümde hem fikir olunduğunun görüldüğünü dile getiren Baykal, ''Biz, çözüm önerilerinin ortaya konmasına ilişkin çabamızı sürdürüyoruz ama sonuç alamıyoruz'' diye konuştu.

Baykal, farklılıkların birlikte yaşamaya engel olmadığını, bu anlayışın toplumun tüm kesimlerine yayılması gerektiğini söyledi.

Etnik farklılıkların Anayasal bir ayrışma haline gelmesinin kabul edilemez olduğunu belirten Baykal, ''Biz, bu tartışmalardan bir etnik ayrışma değil, kaynaşma çıkmasını istiyoruz. Hükümet eğer ayrışmaya değil, kaynaşmaya yol açacak önerilerde bulunursa destekler ve ek önerilerde bulunuruz'' dedi.

Doğu ve Güneydoğu'ya yönelik eğitim, sağlık ve kamu yatırımları gibi alanlarda pozitif ayrımcılığın izlenebileceğini de söyleyen Baykal, bunun terör sorunun çözümünde etkili olabileceğini kaydetti. Baykal, bölgede Kürtçe yayın yapacak özel televizyonlara devlet tarafından ekonomik destek verilebileceğini de ifade etti.

Türkçe bilmeyen vatandaşların devletten talepte bulunma haklarının elinden alınamayacağını belirten Baykal, Kürtçe dilekçe tartışmalarına ilişkin görüşlerini de MYK üyeleriyle paylaştı.

Baykal, vatandaşların taleplerini Kürtçe bilen kamu görevlilerine aktarabileceğini ve bu taleplerin Türkçe'ye çevrilerek işleme konulabileceğini söyledi.

Terörle bir yere varılamayacağının artık anlaşıldığını, onun için çözüme daha yakın olunduğunu vurgulayan Baykal, ''Herkes terörden uzak durmalıdır. Bu dönemde bir hata yapmazsak sorunu el birliğiyle çözebiliriz'' diyi konuştu.

Bu arada Baykal, 27 mayıs Çarşamba ve 28 mayıs Perşembe günleri Adıyaman, Şanlıurfa, Mardin ve Hatay'ı kapsayan bir geziye çıkacak. Baykal, bu illerde yerel seçimlerin yenileneceği ve CHP'nin 29 Mart yerel seçimlerinde kazandığı ilçeleri de ziyaret edecek.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...