CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Merkez Yönetim Kurulu (MYK) toplantısında MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin CHP'ye yönelik sözlerini değerlendirdi.

Demokrasilerde iktidarla muhalefetin tartışmasının esas olduğunu, muhalefet partilerinin kendi aralarında tartışmalarına ise ilk kez rastlandığını belirten Baykal, MHP'nin cumhurbaşkanlığı seçimi ve anayasa değişikliği konularında AK Parti'ye destek olduğunu savundu.

MHP'nin türbanlı, çarşaflı kişilerin CHP'ye üye yapılmasını eleştirdiğini ve buradan hareketle çeşitli iddialarda bulunduğunu vurgulayan Baykal, şunları söyledi:

''Devletin başına türban geçirmek için anayasa değişikliğine destek olmuş bir parti bizi suçlayamaz, buna hakkı yoktur. Acaba iktidar adına mı bizi suçluyorlar? Biz iktidarla tartışmamızı her zaman yaparız. MHP'nin araya girmesine gerek yok. Biz laiklik ilkesinin ödünsüz uygulanmasını istiyoruz, anayasadaki laiklik ilkesinin delinmemesi için çalışıyoruz. Nitekim anayasa değişikliğini bunun için Anayasa Mahkemesi'ne götürdük. MHP bu tartışmalarda bizim muhatabımız değildir. Onlara tavsiyemiz iktidarla uğraşsınlar.''