Baykal: Obama hayal kırıklığına uğrattı

ABD Başkanı Barack Obama’nın 24 Nisan açıklamasında daha dengeli ve kucaklayıcı bir yaklaşım beklediklerini belirten CHP lideri Deniz Baykal, “Hayal kırıklığına uğradık” dedi.

Anadolu Ajansı 25.04.2009 - 15:54

Baykal: Obama hayal kırıklığına uğrattı

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Trabzon Havalimanı'nda ABD Başkanı Barack Obama’nın 24 Nisan açıklamasını değerlendirdi.

Baykal, açıklamanın Türkiye'de yaratılan umut ve bekleyiş doğrultusunda olmadığını söyledi.

Obama'nın açıklamasında soykırım sözünü kullanmamış olmasından bir teselli çıkarmanın çok güç gözüktüğünü ifade eden Baykal, ''Çünkü soykırım dememiştir, ama soykırım konusunda Ermenistan'ın ve Ermeni diasporasının terminolojisini ve yorumunu Ermenice paylaştığını ifade etmiştir. Bu 1915'te yaşanan olayların yol açtığı karşılıklı insani trajedinin, bütün tarafları kapsayacak şekilde bir anlayışla olayın değerlendirilmediğini bize göstermektedir. Bu üzüntü vericidir'' diye konuştu.

Yaşanan olaylarda hem Ermeni hem Türk insanının çok büyük acılar çektiğinin bir gerçek olduğunu dile getiren Deniz Baykal, şöyle devam etti: ''Bugün ayrım yapmadan bütün bu acılara birlikte sahip çıkma ihtiyacı vardır. Bunu ABD Başkanı'nın ifade etmesi beklenirdi, bu gerçekleşmemiştir. Ayrıca Türkiye ile Ermenistan arasında karşılıklı işbirliğinin geliştirilmesine çalışıldığı, bu doğrultuda çarpıcı yeni adımların atılmakta olduğu bir sırada ABD Başkanı'nın bu olaylarla ilgili diaspora yorumunu sahiplendiğini ifade eden açıklaması, Türkiye'de haklı olarak bir hayal kırıklığı yaratmıştır. Bu tablo umut ederim, gerçeklerin ortaya çıkarılması konusundaki Türkiye'nin çabalarının bundan sonra zaafa uğramasına yol açmaz, açmamalıdır.''

CHP lideri Baykal, Türkiye'nin 1915'te yaşanan olayların gerçek niteliğinin ortaya çıkması için her türlü katkıyı, iş birliğini sergilemeye hazır olduğunu hep gösterdiğini anlatarak, ''Buna sahip çıkmayı beklerdik. Bu olayların iç yüzünün anlaşılması için Türkiye'nin iyi niyetli katkılarına ABD'nin de önem verdiğini ve desteklediğini duymayı çok arzu ederdik. Maalesef bu doğrultuda bir değerlendirme yapılmamıştır. Soykırım sözcüğü, Ermenice içeriği sahiplenilerek ifade edilmiştir. Bu, Türkiye'de ciddi bir hayal kırıklığı yaratmıştır'' dedi.

Türkiye ile Ermenistan'ın daha sağlıklı bir ilişki düzeni içine girmesi bakımından Türkiye'yi haksız bir soykırım suçlaması baskısı altına almanın, bu baskıyı Türkiye'yi yeni açılımlar yapmak için bir zorlama unsuru gibi değerlendirmenin çok kabul edilebilir gözükmediğini vurgulayan Baykal, şunları söyledi: ''Türkiye artık soykırım konusunda uluslararası tehditlerin ve şantajların hedefi olmaktan bir an önce çıkmalıdır. Bu konudaki söylemlerin Türkiye'yi yönlendirmek için Türk dış politikasına yön vermek için bir baskı unsuru gibi kullanıldığını artık herkesin anlaması lazım. Soykırım konusunda bir aşırı hassasiyet sergileyerek, bunu önlemek için politikamızdan ödünler vererek, birilerini tatmin etmeye çalışarak bir yere ulaşmamızın mümkün olmadığı artık anlaşılmalıdır. O nedenle biz Türkiye olarak bu olayların iç yüzünün ortaya çıkarılması için ortaya attığımız iyi niyetli önerilere sahip çıkmaya devam edeceğiz. 1915'te yaşanan acı olayların kurbanlarına insani saygımızı hiçbir ayrım gözetmeden ortaya koyacağız ve yüz yıla yakın bir süre önce yaşanmış olayların bugünün Türkiye'sini baskı altına almak için, sindirmek için, bu Türkiye'nin dış politikasından tavizler koparmak için haksız bir unsur gibi kullanılmasına, bir tehdit unsuru gibi, bir baskı unsuru gibi kullanılmasına fırsat vermemeliyiz. Artık yeter. Bu soykırım şantajı söyledi söylemedi, bu konuda açıklamasında Ermeni diasporasının yorumunu paylaştı, paylaşmadı tedirginliklerinden Türkiye'yi kurtarmak lazımdır.”

Baykal, yaşanan olaylarla ilgili Türkiye'nin tavrının çok açık olduğunu ifade ederek, ''Türkiye Cumhuriyeti tarihi şerefle sahiplenmeye hazırdır. Gerçekleri ortaya çıkarmak için her türlü katkıyı yapmaya hazırdır. Bundan sonra da bu konuyu artık gündemimizden kalıcı şekilde çıkarmak lazımdır. Yani 100 sene önce yaşandığı söylenen olaylar dolayısıyla bugün Türkiye Cumhuriyeti'nin dış politikasını yönlendirmeye kalkmak, bir baskı unsuru gibi kullanmak Türkiye'yi rencide ediyor. Bu işe bir an önce son vermeliyiz'' diye konuştu.

CHP Genel Başkanı Baykal, ''Soykırım sendromunu, tehdidini, şantajını Türk dış politikasının bir konusu olmaktan bir an önce çıkarmalıyız'' diyerek, ''Bu konuda hepimiz ABD Başkanı Obama'nın çok daha dengeli, kucaklayıcı, çok daha geleceğe yönelik umutları arttıran bir yaklaşım sergilemesini beklerdik. Bu konuda bir hayal kırıklığına uğradığımız açıktır'' dedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...