Habur Sınır Kapısı’ndan geçiş yaparak bugün güvenlik güçlerine teslim olması beklenen PKK'lılarla ilgili, CHP ve MHP'den değerlendirme geldi.

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal,''Bu Türkiye üzerinde yapılmış olan pazarlığın ön ödemesi olarak uygulanmamalıdır'' dedi.

MHP lideri Devlet Bahçeli ise, "3-5 PKK'lıyı teslim ederek güya demokratik açılım yapıyorlar" şeklinde konuştu.

DENİZ BAYKAL
CHP lideri Baykal, “Türkiye üzerinde bir pazarlık yapıp, sonra bu pazarlığın ilk ödemesi diye silahlı mücadeleden bazı insanların vazgeçmesini, kamuoyumuzun o tavizleri vermek üzere yönlendirilmesi için bir bahane haline dönüştürülmesini uygun görmeyiz.

İyi niyetle atılabilecek adımları memnuniyetle karşılarız ama bunun Türikye'nin ulusal bütünlüğü üzerinde bir pazarlık sonucunu doğuracak gelişmelere yol açmasını kesinlikle kabul etmeyiz. Şimdi ‘PKK iniyor, biz de bir şeyler yapalım’ diyerek, Türkiye'yi ayrıştıracak bizi etnik temelde daha da ayrıştırılmış bir toplum haline dönüştürecek adımlar kesinlikle atılmamalıdır” ifadelerini kullandı.

DEVLET BAHÇELİ
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli de, konuya ilgili, “Hala yol haritası bekliyorlar ve istismar yapıyorlar. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarını, belli bir amaç için Mahmur Kampı’na ve Irak'a götürenler, yaşanmayacak şartlarda yaşamaya zorlayanlar, şimdi onlardan ‘Barış Meclisi’ altında 3-5 tane PKK yandaşını Türkiye'ye getirerek, güya demokratik açılım üzerinde çalışma yapmış oluyorlar” şeklinde konuştu.