Partisinin grup toplantısında konuşan CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, PKK bayraklarıyla güvenlik güçlerinin gözü önünde gösteri yaptığını belirterek, ''Bunların hepsini içinize sindiriyorsunuz ama kardeş Azerbaycan'ın, kardeş bayrağını Bursa'da yasaklama gereği duyuyorsunuz. Gücünüz sizin PKK'ya yetmiyor da Azerbaycan'a mı yetiyor?'' dedi.

Bursa'da oynanan Türkiye ile Ermenistan maçında Azerbaycan bayraklarının toplatıldığını ifade eden Baykal, Azerbaycan'ın gönül kırıklığı nedenlerinden birinin bu olduğunu söyledi.

Türkiye'nin, Azerbaycan ile ilişkilerinin, nezaket, üslup sorunu olmanın ötesine geçtiğini belirten Baykal, Türkiye'nin, Ermenistan sınır kapısının açılması konusununda kendisini çok yanlış yönettiğini iddia etti.

Türkiye-Azerbaycan dostluğunun, hükümetlerin yanlışlıklarına kurban edilemeyeceğini ifade eden Baykal, Türk milletinin Azerbaycan'a yönelik dostluğunun, kardeşliğinin her türlü tartışmanın üzerinde olduğunu belirtti.

Baykal, “Ermenistan Cumhurbaşkanı'nı Swarovski taşlarıyla süslenmiş özel koltuklarda ağırlıyorsunuz. Siz onu yaparken 1 milyon Azeri göçmen, evlerinden kopmuş, güç koşullarda çadırlarda yaşamak zorunda kalıyor, Azerbaycan halkı işgalin acısını yüreğinde hissediyor” diyerek eleştirilerini sürdürdü.

ÇANKAYA’YA ÇIKINCA OLAYLAR FARKLI GÖZÜKÜYOR
Baykal, dönemin başbakanı Süleyman Demirel'in çağrısı üzerine, Turgut Özal'ın cenazesine Ermeni devlet temsilcilerinin katıldığını anımsatttı.

Deniz Baykal, bunun üzerine o zamanın muhalefet partisi sözcüsü, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün, ''Hükümet bu politikasıyla geleceğimizi gerçekten ipotek altına almıştır. Öyle ipotek altına almıştır ki Ermenistan Cumhurbaşkanı, Türkiye Cumhurbaşkanı'nın cenazesine katılma cesaretini göstermiştir. Sizin yüzünüzün ne kadar yumuşak olduğunu bildiği için cesaret bulmuş ve Türkiye'ye gelmiştir'' dediğini belirtti.

Bunun bir ibret tablosu olduğunu iddia eden Baykal, ''Hangi Gül doğru söylüyor? Herhalde diyecek ki Çankaya'ya çıkınca oradan böyle gözüküyor'' dedi.

Baykal, iktidarın yanlışlıklarının, Azerbaycan'da gönül kırıklığı yaratmamasını istedi.