NTV

Baykal: Sabahat Akkiraz ortak noktamız

Anadolu Ajansı

Türkiye

Başbakan Erdoğan’ın “Onlarsız Türkiye eksiktir” diyerek ismini andığı sanatçı Sabahat Akkiraz’ın, “Baykal beni anmaz” sözü CHP liderini üzdü. Baykal, Akkiraz’a telefon ederek gönül aldı.

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, gazetecilerin sorusu üzerine sanatçı Sabahat Akkiraz ile yaptığı telefon görüşmesini anlattı.

Akkiraz'a, çok değer verdiğini, saygı duyduğunu ve zevkle izlediğini dile getiren Baykal, Akkiraz'ın gazetedeki açıklamasını görünce, şaşırdığını, üzüldüğünü ve aynı zamanda memnun olduğunu söyledi.

Baykal, Akkiraz'ı hemen telefonla arayarak bu duygularını ilettiğini, Akkiraz'a, kendilerine yönelik yakınlığını ifade etmesinden onur duyduğunu söylediğini aktardı.

Baykal, iç dünyasını yeterince kamuoyuna anlatamamasının, kendisinin eksikliği olduğunu dile getirerek, şöyle devam etti: ''Bunu düzeltmek benim görevimdir. İlk fırsatta bunu yaparım. Beraber olmaktan onur duyarım. Kendisine, 'Çok özel bir yeriniz var, halk müziğimiz içerisinde. Sanatçı kimliğiniz, kişiliğiniz çok özel, buna çok değer veriyoruz, saygı duyuyoruz. Bu konuda hiçbir tereddütünüz olmasın' dedim.

Bir gün öncesinde yoldaydık, Sebahat Akkiraz'ı kendi aramızda konuştuk. Adını anmamak söz konusu değil. Her ortamda, her vesileyle büyük zevkle konuşurum. Demek ki kamuoyuna yansıtmayı başaramamışız. Çok seçkin, özel bir insandır, o konuda hiçbir tereddütüm olmamıştır. Onun gönlünde, onu ihmal ettiğimize yönelik bir kırıklık varsa, onu derhal telafi etmeye hazırım, o benim boynumun borcudur. Bunu kendisine de ifade ettim. O da çok tatlı bir şekilde, anlayışla, gülerek, sıcak bir üslupla konuşmamıza katkı yaptı.''

Baykal, Akkiraz'ın önümüzdeki günlerde Ankara'da vereceği konsere katılıp katılmayacağına ilişkin soru üzerine, Akkiraz'ın konserlerini özenle takip edeceğini dile getirdi.

Baykal, ancak şimdiden programını bilemediği için bir şey söylemeyeceğini belirterek, ''Konserlerinde özel olarak bir araya gelerek, birbirimize anlayışımızı, duygularımızı ifade ederiz'' dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, AK Parti Kongresinde açıkladığı liste gibi bir listesinin olup olmadığı sorusuna Baykal, şu karşılığı verdi: ''Herkesin var. Olması da çok doğal. Bunda yadırganacak bir şey görmüyorum. Bunu bir listeyle sınırlamak büyük haksızlık, yanlışlıklıktır. Herkesin tercihlerine saygıyla yaklaşıyorum. Herkesin böyle bir tercihi olabileceğini düşünüyorum. Bu çok doğal. Siyasetçiler olarak, toplumun ortak değerlerini, ortak güzelliklerini, ortak büyüklüklerini, kendi özel sıkıntılarımız için kullanmaya kalkmamalıyız. Bu, bizi ayrıştıracak projelerle ilgili olarak değil, tam tersine Türkiye'nin birliğini, bütünlüğünü vurgulama ihtiyacı doğrultusunda değerlendirilmelidir. Sabahat Akkiraz da Başbakan ile belki ortak noktalarımızdan bir tanesidir.''

Baykal, ''Başka var mı?' sorusunu ise, ''Var tabii, olmaz olur mu? Oradakilerin çoğu ortaktır. Eksiklikler, bizim katkı yapmamız gerekenler vardır'' diye yanıtladı.

Başbakan Erdoğan, partisinin kongresinde yaptığı konuşmada sanatçı Sabahat Akkiraz’ın ismini de anmış ve “Onlarsız Türkiye eksik kalır”demişti.

Başbakan Erdoğan’ın sözlerini Akşam gazetesine değerlendiren Akkiraz, “Siyasi fikri uzak ama nezaket göstermiş, Atatürk sevgimden CHP’liyim” dedi.

Akkiraz, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal için “Fikren Baykal’a yakınım ama o beni anmaz” diye konuştu.