CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, TBMM’deki grup toplantısında Van’da kendisine yapılan yumurta ve taşlı saldırıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

İlişkili Haberler


Saldırının ''organize'' olduğunu yineleyen Baykal, ''Ortada bir tertip olduğu açık. Bu tertibi kim yaptı? Ciddi konu budur. Tespitlerimiz açıkça bize bu saldırının Van'daki AKP'liler tarafından organize edildiğini çok açık şekilde bir şekilde göstermiştir'' dedi.

Saldırıyı düzenleyenlerin fotoğraflarının ve kimliklerinin ellerinde olduğunu, bunların bir basın toplantısıyla isim isim açıklanacağını bildiren Baykal, bazı fotoğraflar gösterdi.

Fotoğraflarda ''AKP İl Başkan Yardımcısı, İl Gençlik Kolları Başkan Yardımcısı, Merkez İlçe yönetim Kurulu Üyesi, İl Gençlik Kolları üyelerinin bulunduğunu'' belirten Baykal, ''Nüfus kayıtları elde olan kişilerdir. AKP Genel Başkan Yardımcısı ile akrabalıkları var'' dedi.

Baykal, şöyle devam etti: ''Hem katılanların kimlikleri, hem tepki gösterirken kullandıkları sözler, fotoğraflar, filmler açıkça ifade ediyor ki bu tümüyle bir AKP organizasyonudur. Yok açtırma kutuyu... Ne biliyorsan çık söyle. Bak sana fotoğraflarla gösteriyorum. AKP bu işin içinde. BDP ile ilgili bir haber ajansı 'Baykal konusunda talimat Çelik'ten, organize Dinçer'den.' Dinçer dediği AKP'nin Van milletvekili. 'Dinçer, göstericileri para dağıttı' diyor. Durum bu kadar açık, net. Ne oldu bu konuda? Var mı bir takibat? Yok. Çünkü, Van'da kendine göre bir hukuk var. Daha önce 100. Yıl Üniversitesi ile ilgili ortaya çıkan manzara da gösteriyor ki, orada bir çete var. Bu çete ne hukuk, ne yönetim, neyi siyaset, ne demokrasi dinliyor. Bildiğini yapıyor.''

Diyarbakır'da geçmişte organize olmayan tepkiyle karşılaştıklarını, şikayetçi olmamalarına karşın savcılığın dava açtığını ve bazı kişilerin mahkum olduğunu belirten Baykal, ''Burada olay organize. İşin içinde kimlerin olduğu belli. Van'daki ayağı belli, Ankara'daki ayağı belli. Bu gerçeği söylüyoruz, Başbakan 'geçmiş olsun, gerekenler yapılacaktır' diyemiyor. Bize masal anlatıyor. Ben masalı bilmem. Şu fotoğrafların gereğini yap'' dedi.

Van olayının ''bir iktidar partisi tarafından ana muhalefet partisine karşı uzun bir süreden beri ilk kez düzenlenen bir sokak hareketi olduğunu'' öne süren Baykal, ''Uzun süreden beri iktidar partisi bir ana muhalefet partisine böyle bir sokak saldırısıyla tepki gösterme aczi, zavallılığı içine düşmemişti. Van'da bunu gördük. Ortaya çıkan kabadayılık değil, aczdır, zavallılıktır, çaresizliktir'' diye konuştu.

Van halkına karşı hiçbir olumsuz duygu taşımadığını, olayın Van ile hiçbir ilgisinin olmadığını belirten Baykal, ''3-5 çapulcu Van halkını hiçbir şekilde temsil edemez'' dedi.

Başbakan Erdoğan'ın ''Bunlar Sivas'ın doğusuna gidemez'' dediğini anımsatan Baykal, o zaman da şimdi de gittiklerini söyledi. CHP lideri, ''Gittik. Yine de gideceğiz. Eskiden bir gidiyorsak, bundan sonra 3 gideceğiz. Elinden geleni arkana koyma'' dedi.