CHP lideri Mardin’de sınırdaki mayınlı arazinde NTV muhabiri Sibel Erdem’in sorularını yanıtladı.

Mayınlı arazilerin temizlenerek 44 yıllığına kullanım hakkının verilmesine yönelik yasa tasarısını eleştiren Baykal, “Arazinin bölge insanına geri dönüşünü sağlayan formüller bulunmalı. Biz bu hazırlığa karşı mücadele edeceğiz. Yasalaşırsa Anayasa Mahkemesi’ne taşıyacağız” dedi.

Baykal "Temizlenmesin demiyoruz, temizlensin, parasını verip temizleyelim ama toprağı vermeyelim" dedi.

CHP lideri, tasarının geri çekilmesini istedi; bu yönde bir eğilim görürse, Başbakan'la görüşeceğini vurguladı.

Kürt sorunuyla ilgili Cumhurbaşkanı’nın açıklamalarını değerlendiren Deniz Baykal, bu şartlarda çözüm bulmanın mümkün olmadığını söyledi.

Baykal şunları söyledi: "Maalesef bu şartlarda çözümü görmüyoruz. Hepimiz iyi niyetle silahların tamamen terkedilmesi, terörden vazgeçilmesi bekleyişi içindeyiz. Bununla bir yere varmaları mümkün değildir.

Ancak maalesef bu niyet gözükmüyor. Türkiye’de son dönemde iktidarıyla muhalefetiyle herkes 'ne yapalım, ne yapılmalı' diye fikir üretiyor.

Bu noktada terörden hiç vazgeçmeyeceklermiş gibi caydırıcı ve hazır olmalıyız. Yarın bu iş bitecekmiş gibi de barışa hazırlıklı olmalıyız.

Af meselesine gelince; af Türkiye’de malesef terörle mücadelede terör yapanları yumuşatmak, işbirliğini kazanmak için bir yol zannedildi ve sık başvuruldu. Ama sorunu çözmedi, yeni çatışmaları tahrik etti, buralara geldik. Türkiye affı düşünür, ne zaman? Silahlar teslim edildiği zaman. Dağdakiler indiği zaman, şiddetin bittiği görüldüğü zaman.

Terör bittikten sonra 'Sizden intikam alacağız' diye devletin mücadeleye devam etmesi mümkün değil. Silah bırakıldıysa, büyük bir anlayışla af ve barış dönemi açılır. Bunun şartı silahların kesinlikle bırakıldığının ortaya çıkmasıdır.

Cumhurbaşkanı müjde verdi. 'Tarihi fırsat' dedi. Dün de benzer sözleri tekrar etti, 'Hemen harekete geçelim diyor. Ama bugün 6 asker şehit oldu. Bunların yaşandığı ortamda af düşünülebilir mi? Affı şiddet yöntemini daha etkili olarak kullanmak için fırsat olarak düşünüyorlar. Cumhurbaşkanı'nın değerlendirmelerinde hareket noktası olan Kandil'deki kişinin açıklamaları gösteriyor ki silah bırakmak sözkonusu değil, sadece 'sustururuz' diyor.

Bu açılım konusunda hiçbir açıklama yapılmadı. Neyle harekete geçiyorsunuz. Yanlış yönlendiriliyoruz. "

CHP lideri Baykal, 29 Mart yerel seçimlerini kazanan CHP'li Yusuf Civelek'i kutlamak üzere gittiği İskenderun'da da mayınlı arazi konusuna değindi.

Belediye hizmet binasının önünde partililere hitap eden Baykal, ''510 kilometrelik sınırda bulunan mayınları biz toplayamıyormuşuz. Kim koydu onları oraya, biz koyduk. Peki niye temizleyemiyoruz? Dünyada sadece bizde mi mayınlı topraklar var? Hiçbir ülke 'Gelin mayınlarımızı temizleyin, sonra bu topraklar yarım asra yakın süre işletilsin' demez. Bunu diyen bir devlet yoktur dünyada. Üstelik o topraklar sınırda, ülkenin savunması ve korunması için önemli noktada.
Bunu başkasına temizletip işletmesini vermenin mantığı var mı? 'Bunun temizlenmesi kaç para' diye sordunuz mu, araştırma yaptınız mı, NATO'nun uzman kuruluşlarına sordunuz mu? Bunun bedeli birkaç yüz milyon dolar, ödemesi ise 5 yıl. Diyelim ki 300 milyon dolar. Yılda 60 milyon dolar. 61 milyon dolara kendine uçak alıyorsun.

Mayınlı arazilerin temizlenmesi konusunda burnumuza pis kokular geliyor. Türkiye'nin güvenliği için niye o parayı harcamıyorsun da kendine uçak alıyorsun? Kanun çıkarmak için çırpınıyorlar şimdi. Bu kanun Anayasa Mahkemesi'ne gider. Pazarlığı yapılan şey sadece para mı, başka pazarlıklar da yapılıyor mu?'' dedi.

Deniz Baykal, mayınlı araziler konusunda inceleme yapmak üzere bölgeye gittiğini, halkla görüştüğünü, konunun takipçisi olacaklarını belirterek, ''2003'te de bir büyük ülke o bölgeye asker yığmak için çalıştı. Biz 'Olur mu' dedik, önlemiştik. 6 yıl geçti şimdi bir daha geldi önümüze. Silah gücüyle gelemedikleri yere parayla gelmek için kanun çıkaracaklar. Yani gelmek için ellerinden geleni yapıyorlar'' şeklinde konuştu.

Video: Baykal NTV'de