Baykal: Tuzak yok, samimiyiz

CHP lideri Deniz Baykal, önerilerinde samimi olduklarını söyledi. Baykal, “Hiçbir tuzak, oyun kesinlikle sözkonusu değil. Her türlü desteği katkıyı vermeye hazırız" dedi.

14.04.2010 - 17:10

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Brüksel'deki temaslarının ardından yurda döndü. Atatürk Havalimanında kameraların karşısına geçen Baykal Brüksel temaslarını anlattı.

CHP Genel Başkanı Baykal, şunları söyledi:

“Anayasa'yı değiştirmek için hazırlanmış olan 30 maddelik tasarının hepsinin birarada parlamentoda görüşülmesi ve oylanması ve hepsinin birarada referanduma sunulması doğru bir davranış değildir.

Dedik ki, burada ele alınmak istenen 14 ve 24 maddenin tümünü bizim desteklememiz mümkündür. Bizim problemmiz olan üç tane madde vardır. Nedir onlar? Anayasa Mahkemesi'nin yapısı, Hakimler Savcılar Yüksek Kurulunun yapısı ve siyasi partilerle ilgili yargı sürecinin Anayasa nasıl düzenleneceği hususudur.

Siz iktidarsınız, Türkiye’yi uzlaşmayı huzura götürmek sizin göreviniz. Niye burada hır çıkarılmasını tahrik ediyorsunuz, buna gerek yok dedik.

Biz bu konuda sonuna kadar samimiyiz. Hiçbir tuzak, oyun kesinlikle sözkonusu değildir. Her türlü desteği katkıyı vermeye hazırız . 24 maddeyi götürürüz. 24 maddeyle ilgili bir anayasa ihtilaf yoktur. Paket yeniden tanzim edilir. Geride kalan 3 madde yanlış maddedir, sakıncalı maddedir.

Sayın Başbakan umut ederim AKP'nin içinde gerilim konusu getirmek isteyenlerin tuzağına düşmeyecektir. Sayın Başbakan giderken açtığı kapıyı kaptamayacaktır. Biz o kapıyı açık tutmak istiyoruz. Öyle bir kapatma ortaya çıkarsa, ayrıca biraraya gelir değerlendiririz.”

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...