Baykal: Yasalarına veto gerekçesi arıyorlar

CHP Genel Başkanı, askere sivil yargı yolunu açan düzenlemeyle ilgili komisyon kurulacağı yönündeki haberleri değerlendirdi.

01.07.2009 - 23:35

Baykal: Yasalarına veto gerekçesi arıyorlar

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, İsveç'in AB dönem başkanlığını devralması dolayısıyla düzenlenen resepsiyonda gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Baykal, askere sivil yargı yolunu açan yasa değişikliğini incelemek üzere komisyon kurulacağı haberlerine ilişkin bir soru üzerine, ''Keşke bu komisyon, yasa çıkmadan önce kurulsaydı. Yasa artık çıktı. Komisyon kararı Cumhurbaşkanı'na kaldı. Cumhurbaşkanı, gerekli görürse istişare talep edecektir'' diye konuştu.

Kendilerinin daha önce mayın yasasıyla ilgili olarak da uyarı yaptığını hatırlatan Baykal, "hükümetin, kendi çıkardığı yasayı veto ettirmek için gerekçe ürettiğini" savundu.

Baykal, ''Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün yasanın anayasaya aykırılığı ve ülke yararlarına aykırılığı konusunda yeterli derecede ikna olmamış olduğu anlaşılıyor. İkna etmesi için hükümetin uğraşmasına gerek yok. Hükümet yasayı çıkardı. Bir yandan yasayı çıkarıp bir yandan veto etmek üzere hükümetin çalışması ilgi çekici bir tablo'' şeklinde konuştu.

IRAK YOLCULUĞU RAMAZAN'DAN SONRA
Bu arada, Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani'nin davetini kabul eden Baykal, Irak ziyaretinin büyük ihtimalle Ramazan ayından sonra gerçekleşeceğini bildirdi. Baykal, Irak ziyaretinin zamanlaması için bu ülkedeki istikrar ve güvenlik durumu ile birlikte görüşmek istediği farklı gruplardan temsilcilerin takvimlerinin de önemli olduğunu ifade etti.

Resepsiyonda bir konuşma yapan AB'nin yeni dönem başkanı İsveç'in Ankara Büyükelçisi Christer Asp da, dönem başkanlığı sırasında Birliğin genişlemeye ilişkin taahhütlerine sadık kalacaklarını belirtti.

Büyükelçi Asp, Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış'a İsveç bayrağının renklerini taşıyan bir kravat hediye ederken, Bağış'ın, kendi kravatını çıkararak yerine Büyükelçi Asp'in hediyesini takması dikkati çekti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...