NTV

Baykal: Yürüyüş gayet iyi gidiyor, sakın geriye dönmesinler

Anadolu Ajansı, DHA

Türkiye

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun başlattığı Adalet Yürüyüşü’nün barışçıl bir eylem olduğunu belirten CHP Milletvekili Deniz Baykal, “Gayet iyi gidiyor. Sakın geriye dönmesinler” dedi. Baykal, hükümete uyarılarda da bulundu.

Antalya Gazeteciler Cemiyeti'nde basın toplantısı düzenleyen Eski CHP Genel Başkanı ve Antalya Milletvekili Deniz Baykal, Türkiye'nin bir süreden beri siyasi hukuki krizle karşı karşıya olduğunu iddia etti.

Darbe girişimi sonrasındaki sürece değinen Baykal, "Yargı devreye girmeden gerçekleştirilen işlemler, hukukun devreye girmesini sabırla bekletiyor" diye konuştu.

Adaletin siyasallaştığını ve krizlerin bu nedenle ortaya çıktığını iddia eden Baykal, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun başlattığı yürüyüşü desteklediğini söyledi.

Deniz Baykal, "Sayın Genel Başkan bir adalet yürüyüşü başlattı. Bu, demokratik bir hak kullanımı niteliğindedir. Protesto ve gösteri hakkını kullanması, demokrasinin bir gereği. Barışçıl bir eylem" dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın bu yürüyüşe müsaade edilmesinin iktidarın lütfu olduğu sözlerinin sakıncalı olabileceğini belirten Baykal, şöyle devam etti:

"Adalet krizinin yaşanırken 'ben kimsenin bunu protesto etmesine izin vermem' anlayışı kadar yanlış bir şey olamaz. İktidar bugünkü adalet tablosuna tepki gösteren insanların bu ihtiyaçlarına saygı göstermek ve kendilerini ifade etmelerine fırsat vermek zorundadır. 16 Nisan'ın mesajı olarak iktidarın adalet konusunda toplumsal tepkiyi saygıyla karşılaması ve ona demokratik bir süreç içinde destek vermesi gerektiğine inanıyorum. Türkiye böyle bir noktada artık dayatmalarla bir yere varılamayacağını anlamak zorundadır. Adalet maalesef korku kaynağı haline gelmiştir. Böyle bir tablo da ana muhalefet partisi elbette yürüyüş yapacaktır. Bundan sonra dayatma ve meydan okuma, sindirme hiç kimseye yarar getirmeyecektir.

Başarılı bir yürüyüş gerçekleştiriliyor. Demokratik bir anlayış içinde yürüyüş şu ana kadar yaşandı. Bundan sonra da umarım öyle gerçekleşecektir. O yürüyüşün içinde yer almamış fakat o yürüyüşün amacını ve arkasındaki şikayeti, talebi paylaşan Türkiye'de milyonlarca insan var. Ben de o insanlardan biriyim. İktidara tavsiyem, bizi de yürümek zorunda kalacağımız zorlamalardan uzak kalmasıdır. Bu yürüyenler yürüyebileceklerin sadece bir kısmıdır. İktidar bunu iyi anlamalıdır. Henüz yürümeyen ama yeni zorlamalara başvuracak olursa kesinlikle yürüyecek olan milyonlar var."

Gazetecilerin sorularını da cevaplandıran Baykal, "Kılıçdaroğlu ile yürüyecek misiniz?" sorusuna, "Sayın Genel Başkan'la adalet yürüyüşü konusunda birlikte yürüyelim şeklinde bir görüşme olmadı. Ben de çok yakından izliyorum. Gayet iyi gidiyor. Sakın geriye dönmesinler" yanıtını verdi.

Sağduyulu bir devlet anlayışının egemen olması gerektiğini savunan Baykal, Enis Berberoğlu'ndan avukatı aracılığıyla bilgi aldığını da sözlerine ekledi.

ETİKETLER