Baykal'a selam, 'Gandi'yle devam

CHP'de kurultaya sayılı günler kala yapılan kritik toplantıda, 81 il başkanından 77'si Kemal Kılıçdaroğlu'nun adaylığına destek verdi.

Haberler 18.05.2010 - 14:09

Baykal'a selam, 'Gandi'yle devam

CHP'de Deniz Baykal'ın istifası sonrasında hafta sonu yapılacak kurultay öncesi hareketli saatler yaşandı. Kemal Kılıçdaroğlu, dün aday olduğunu açıklamıştı.


CHP il başkanları, kurultay öncesi karar vermek üzere bugün toplandı.

CHP Ankara İl Başkanı Ali Yıldızlı, İl Başkanları Toplantısının ardından açıklama yaptı.

Merkez Yönetim Kurulunun çağrısı üzerine bugün 81 il başkanının bir araya geldiğini ve ortak açıklama yapma kararı aldığını ifade eden Yıldızlı, şöyle konuştu:

''Karar, 76 il başkanının onayıyla alınmıştır. Adana il başkanımız da biraz önce onay verdiğini ifade etmiştir. Biz isimleri bulunan il başkanları istifa ederek ayrılmış bulunan genel başkanımız Sayın Deniz Baykal'a alçakça düzenlenmiş olan komploya karşı mücadele kararlılığımızı sürdürüyoruz. Bu zamana kadarki emeği ve hizmetlerinin tartışılmasını uygun bulmuyoruz. Tekrar genel başkan adaylığının düşünülmesini de bu aşamada uygun görmediğimizi belirtiyoruz. Biz 33. Olağan Kurultay'da genel başkanlık için adaylığını açıklayan Kemal Kılıçdaroğlu'nun adaylığını destekliyoruz.''

Yıldızlı, Antalya, Ağrı, İzmir ve Samsun il başkanlarının dışında 77 il başkanının Kurultayda Kılıçdaroğlu'nu Genel Başkanlığa aday göstermek için karar aldığını bildirerek ''hayırlı olsun'' dileğinde bulundu.

Gazetecilerin sorusu üzerine Yıldızlı, Kılıçdaroğlu'nu aday göstermek için atılan imzaların artık geçerli olduğunu, eski Genel Başkan Deniz Baykal'ın aday olması halinde de il başkanlarının imzalarının arkasında olacağını ifade etti.

Yıldızlı, ''Biz 77 il başkanı olarak bu kararı aldık. Bu karardan geriye dönüş de yoktur'' dedi.

Bu arada İstanbul İl Başkanı Gürsel Tekin de gazetecilerin sorusu üzerine maden ocağında meydana gelen göçük nedeniyle Zonguldak'a gitmeyi düşündüklerini ancak, programın kesinleşmediğini söyledi. Tekin, yerel seçimlerde Kılıçdaroğlu ile ortak bir çalışma yürüttükleri hatırlatılarak, Kurultayda benzer bir tavır izleyip izlemeyecekleri sorusuna, ''inşallah'' yanıtını verdi.

BAYKAL İL BAŞKANLARINA "GELMEYİN" DEDİ
Gürsel Tekin, Deniz Baykal ile görüşüp görüşmeyeceklerine ilişkin soru üzerine, il başkanları olarak randevu talep ettiklerini söyledi.

Deniz Baykal, Kılıçdaroğlu ismi üzerinde uzlaşmaya varan ve randevu isteyen il başkanlarına randevu vermedi.

DİSİPLİN KURULU'NDAN DESTEK
CHP Yüksek Disiplin Kurulu Başkanı Orhan Eraslan, genel başkan adayı olan Kemal Kılıçdaroğlu'nu, 15 üyeli kurullarının 13 üyesinin desteklediğini belirtti.

CHP'li Şükrü Elekdağ ve Ahmet Ersin de Kılıçdaroğlu'nu desteklediklerini açıkladı.

44 İL GENÇLİK KOLU BAŞKANI'NDAN VİZE
CHP Ankara İl Gençlik Kolları Başkanı ve CHP'nin 33. kurultayının en genç delegesi Umut Tunç, parti genel merkezi önünde bir açıklama yaparak kurultayda genel başkanlığa aday olan Kemal Kılıçdaroğlu'nu desteklediklerini bildirdi.

Tunç, açıklamayı 44 il gençlik kolu başkanı adına yaptığını belirtti.

SAV, ANADOL VE OKAY ARKASINDA
CHP Genel Başkan Yardımcısı Önder Sav’ın yanı sıra, Grup Başkanvekilleri Kemal Anadol ve Hakkı Süha Okay “Adayımız Kemal Kılıçdaroğlu” demişti.

HANGİ MİLLETVEKİLLERİ DESTEKLİYOR?
Kılıçdaroğlu’na çok sayıda milletvekili de destek verdi.

Bu milletvekilleri şunlar: Güldal Mumcu, Tekin Bingöl, Ali Koçal, Hüseyin Ünsal, Akif Ekici, Gürol Ergin, Ahmet Küçük, Yaşar Tüzün, Kemal Demirel, Bayram Meral, Fatih Atay, Erol Tınastepe, Abdülrrezak Erten, Oğuz Oyan, Haluk Koç, Ensar Öğüt, Halil Ünlütepe, Gökhan Durgun, Murat Sönmez, Eşref Karaibrahim, Orhan Ziya Diren, Abdullah Özer, Sacit Yıldız, Hulisi Güvel, Bircan Keleş, Şevket Köse, Durdu Özbolat, Mevlüt Aslanoğlu, Vahap Seçer, Osman Coşkunoğlu, Ali Rıza Ertemür, Yaşar Ağyüz, İsa Gök, Ali Arslan, Malik Özdemir, Tansel Barış, Rahmi Güner, Metin Arifağaolu, Turgut Dibek, Bilgin Paçarız, Şahin Mengü, Şinasi Öktem, Ali Oksal, Muharrem İnce, Rasim Çakır, Engin Altay, Gaye Erbatur, Mevlüt Coşkuner, Atilla Kart, Akif Hamzaçebi, Çetin Soysal, Abdüllaziz Yazar, Derviş Günday, Ali Topuz, Necla Arat.

İL BAŞKANLARINA YEMEK
Kemal Kılıçdaroğlu, adaylığını açıkladıktan sonra il başkanlarıyla dün akşam yemeğinde bir araya gelmişti.

Yemekte, 50’den fazla il başkanı Kılıçdaroğlu’na desteğini açıklamıştı.

Sayfa Yükleniyor...